Ratlarda yeni bir gümüş (Ag) karben kompleksinin kolon kanseri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of a novel silver (Ag) carbene complex on colon cancer in rats
- Tez No: 772332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kanser, büyük terapötik zorluklarla birlikte önemli bir küresel sağlık sorunudur. Kolorektal kanser dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Kolorektal kanser (CRC) insidansı hızla artmaktadır. CRC insidansının dünya çapında 2035 yılına kadar iki katına çıkması öngörülmektedir. CRC' nin yüksek ölüm oranına sebep olması nedeniyle ve CRC tedavisi için etkili ancak daha az toksik olan kemoterapötik ajanların geliştirilmesi amacıyla sürekli olarak yeni tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Günümüzde ise gümüş (Ag) bileşenleri ile elde edilen kemoterapik ilaçların kanser üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Bu tez kapsamında kolorektal kansere karşı potansiyel antikanser ajan olarak yeni bir gümüş bileşeni olan Gümüş Karben (AgC) kompleksinin kolorektal kanser üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 90 adet Spraque dawley ırkı rat 6 gruba ayrılarak kullanılmıştır. Bunlar i. Kontrol; haftada 1 kez 3 hafta %0.9 steril serum fizyolojik uygulanan, ii. Gümüş Karben I (AgC I); DMSO da çözülüp içme suyu ile seyreltilen gümüş karben kompleksi (1 mg / kg, 1 mL / rat) gün aşırı oral gavaj ile uygulanan, iii. Gümüş Karben II (AgC II); DMSO da çözülüp içme suyu ile seyreltilen gümüş karben kompleksi (2 mg / kg, 1 mL / rat) gün aşırı oral gavaj ile uygulanan, iv. Dimetil Hidrazin (DMH); haftada 1 kez 15 mg / kg canlı ağırlığı olarak uygulanan, v. Dimetil Hidrazin + Gümüş Karben I (AgC I); DMH (haftada 1 kez 15 mg / kg canlı ağırlığı) + DMSO da çözülüp içme suyu ile seyreltilen gümüş karben kompleksi (1 mg/kg, 1 mL / rat) gün aşırı oral gavaj ile uygulanan, vi. Dimetil Hidrazin + Gümüş Karben II (AgC II); DMH (haftada 1 kez 15 mg / kg canlı ağırlığı) + DMSO da çözülüp içme suyu ile seyreltilen gümüş karben kompleksi (2 mg/kg, 1 mL / rat) gün aşırı oral gavaj ile uygulanan gruplardır. Toplamda 24 hafta süren çalışma sonunda Kontrol, AgC I ve AgC II gruplarının kolon dokularında herhangi bir kript oluşmadığı, DMH uygulanan grupta; 78 adet, DMH + AgC I grubunda; 29 adet ve DMH + AgC II grubunda; 20 adet kript oluştuğu tespit edilmiştir. Gümüş Karben kopleksinin uygulandığı gruplarda sadece DMH ın uygulandığı gruba göre kolon dokularında meydana gelen kript sayılarında belirgin bir düşüşün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a major global health problem with major therapeutic challenges. Colorectal cancer is among the leading causes of death worldwide. The incidence of colorectal cancer (CRC) is increasing rapidly. The incidence of CRC is predicted to double worldwide by 2035. Due to the high mortality rate of CRC and the development of effective but less toxic chemotherapeutic agents for the treatment of CRC, new treatment methods are constantly being researched. Today, it is seen that chemotherapeutic drugs obtained with silver (Ag) components are effective on cancer. In this thesis, the effects of Silver Carbene (AgC) complex, a new silver component, on colorectal cancer as a potential anticancer agent against colorectal cancer have been investigated. For this purpose, 90 Spraque dawley type rats were divided into 6 groups and used. These groups are i. Control; 0.9% sterile saline is applied once a week for 3 weeks, ii. Silver Carben I (AgC I); Silver carbene complex (1 mg / kg, 1 mL / rat) dissolved in DMSO and diluted with drinking water, administered by oral gavage every other day, iii. Silver Carben II (AgC II); Silver carbene complex (2 mg / kg, 1 mL / rat) dissolved in DMSO and diluted with drinking water, administered by oral gavage every other day, iv. Dimethyl Hydrazine (DMH); administered at 15 mg/kg body weight once a week, v. Dimethyl Hydrazine + Silver Carben I (AgC I); DMH (15 mg/kg body weight once a week) + silver carbene complex (1 mg/kg, 1 mL/rat) dissolved in DMSO and diluted with drinking water, administered by oral gavage every other day, vi. Dimethyl Hydrazine + Silver Carben II (AgC II); DMH (15 mg/kg body weight once a week) + silver carbene complex (2 mg/kg, 1 mL/rat) dissolved in DMSO and diluted with drinking water applied by oral gavage every other day. At the end of our study, which has lasted for 24 weeks in total, no crypts have been formed in the colon tissues of the Control, AgC I and AgC II groups; It has been determined that in the DMH applied group 78, in the DMH + AgCl I group; 29 and in the DMH + AgC II group; 20 crypts have been formed.