Fluorescent labeling of SPOCK1 and localization studies in live neural cell lines
Canlı sinir hücre hatlarında SPOCK1'ın floresan işaretlenmesi ve lokalizasyonu
  1. Tez No: 772340
  2. Yazar: ZEYNEP EDA KARABOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, DOÇ. DR. YEŞİM AYDIN SON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Alzheimer hastalığı demansın tedavi edilemeyen en yaygın şeklidir. Geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı (LOAD) karmaşık genetik ile ilişkilidir ve moleküler arka planı henüz aydınlatılamamıştır. Genom çapında ilişkilendirme çalışmalarının (GWAS) meta-analizine ilişkin önceki araştırmamız, SPOCK1 varyantları ile LOAD arasında istatiksel bir korelasyonu ortaya koydu. Ayrıca klinik olarak LOAD ile bağlantılı proteinlerden biri olan apolipoprotein (APP) ile birlikte regülasyonu mevcuttur. Aynı zamanda SPOCK1 proteini, çeşitli kanserlerde hücre yapışmasındaki rolü nedeniyle son zamanlarda dikkat çekici bir konu haline gelmiştir. SPOCK1 ile ilgili mevcut literatür göz önüne alındığında SPOCK1'ın nöral hücrelerde Alzheimer patogenezini etkiyebileceğini düşünmekteyiz.Bu çalışmada, SPOCK1'in hücre ekspresyonunu ve lokalizasyonunu incelemek için floresan işaretlemeli SPOCK1'i insan nöroblastoma ve astroglia hücreleri kullanılarak çalışmalar yapıldı. Çeşitli organel işaretlemeleri ile IHC ve konfokal görüntü analizi yapıldı. İşaretli SPOCK1 proteinleri, işaretlenmemiş/normal proteinlerle ekspresyon ve hücre içi yerleşimleri açısından karşılaştırılmıştır. Çeşitli organel belirteçleri ile iki ayrı hücre hattında konfokal görüntülemeler gerçekleştirildikten sonra SPOCK1'in mitokondride lokalize olduğu bulunmuştur. SPOCK1'in in vitro lokalizasyonu ile ilgili bu çalışmada elde edilen veriler, gelecekte Alzheimer hastalığının moleküler altyapısının araştırılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is the most common form of dementia and is incurable. The lateonset Alzheimer's disease (LOAD) is associated with complex genetic transition, and the molecular background has not been enlightened yet. Our previous research on the meta-analysis of genome-wide association studies (GWAS) showed a statistical correlation between SPOCK1 variants and LOAD. Also, it is co-regulated with apolipoprotein (APP), one of the proteins clinically linked with LOAD. Furthermore, the SPOCK1 protein recently had considerable attention due to its role in cell adhesion in various cancers. Considering the current literature on SPOCK1, we hypothesized that SPOCK1 might impact Alzheimer's pathogenesis in neural cells. In this study, human neuroblastoma and astroglia cells expressing fluorescent tagged SPOCK1 were constructed to study the expression and localization of SPOCK1. IHC and confocal image analysis with various organelle labels were performed, and co-localization data showed SPOCK1 localized in mitochondria for both neuroblastoma and astroglial cells. The data obtained in this study related to the localization of SPOCK1 in vitro could contribute to the research of the molecular background of Alzheimer's disease in the future.