Akım gözlem istasyonlarının mekansal optimizasyonu için bir model geliştirilmesi
Development of a spatial optimization modal for the flow observation stations
- Tez No: 944613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Su kaynakları yöneticilerinin planlama ve tasarım faaliyetlerinde kullanılmak üzere çeşitli hidrolojik çalışmalar sonucunda elde edilecek veri ve bilgilerin etkili ve güncel kullanımı için gelişim, kontrol ve yeniden düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir havza üzerinden toplanan hidrometrik bilgiler rezervuarların tasarımı, su dağıtım sistemleri, sulama şebekeleri, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisinin incelenmesi vb. gibi çeşitli su kaynakları projelerinin tasarımı için temel girdileri oluşturur. Daha iyi su kaynakları planlaması, yönetimi ve uygun bilgileri sağlayabilmek için iyi bir hidrometrik ağ tasarımı gerektirmektedir. Bu çalışmada ideal bir ağ tasarımının yapılabilmesi için arazi kullanımı ve havza özelliklerinin belirlenmesinde de kullanılan morfometrik parametreler kullanılarak bir optimizasyon yöntemi önerilmiştir. Önerilen bu yöntem yaygın olarak kullanılan ve gözlem istasyonlarının veri setlerine dayanarak istatistiksel analizler gerektiren yöntemlerden farklı olarak arazi kullanımlarını ve istasyon yağış havzalarının birbirlerinden farklılıklarına odaklanmış, potansiyel veri setlerinin tekrarlanmasının azalmasını ve bilgi kazanımlarının artmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kuzey Ege havzasının bir alt havzası olan Karadere Havzası için morfometrik analizler CBS yazılımları sayesinde hesaplanmış, hidrolojik toprak grupları ve diğer parametreler ile beraber değerlendirilerek potansiyel istasyonların temsil ettikleri havzaların özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar özellikle havza şekil parametrelerinin kullanılan yöntemde daha etkili olduğu, farklılıkların en fazla bu özelliklerden meydana geldiğini göstermiştir. Pareto optimal sonuçlar değerlendirildiğinde sistem olarak değerlendirilen potansiyel istasyonlarından ideal seçimlerin yapıldığı görülmüştür. Seçim yapılan istasyonlar değerlendirildiğinde mevcut durumda bulunan istasyonların seçimlerde ilk sıralarda yer almadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan önerilen yöntemle bir sıralama ve değerlendirme yapılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Development, control, and reorganization are needed for effective and up-to-date use of data and information obtained as a result of various hydrological studies to be used in planning and design activities of water resources managers. Hydrometric information collected from a basin constitutes basic inputs for the design of various water resources projects such as reservoir design, water distribution systems, irrigation networks, examination of the effects of climate change on water resources, etc. A good hydrometric network design is required for better water resources planning, management, and providing appropriate information. In this study, an optimization method is proposed using morphometric parameters used in determining land use and basin characteristics to make an ideal network design. This proposed method, unlike the widely used methods requiring statistical analyses based on data sets of observation stations, focuses on land use and differences between station precipitation basins and is designed to reduce the repetition of potential data sets and increase information gains. Morphometric analyses were calculated by means of GIS software, and the characteristics of the basins represented by potential stations were evaluated together with hydrological soil groups and other parameters for Karadere, a sub-basin of the North Aegean basin. The results showed that especially the basin shape parameters were more effective in the method used and the differences mostly occurred from these features. When the Pareto optimal results were evaluated, it was seen that ideal selections were made from the potential stations evaluated as a system. When the stations where selections were made were evaluated, it was determined that the current stations were not at the top of the selections. It was seen that a ranking and evaluation could be made with the proposed method from the obtained results.