İlköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine uygulanan drama etkinliklerinin öğrencilerin sosyal duygusal becerilerine ve fen başarılarına etkisi
The effect of drama activities applied to 3rd grade students on social emotional skills and science achivement of students
  1. Tez No: 772406
  2. Yazar: MERYEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ilköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine uygulanan drama temelli etkinliklerinin öğrencilerin sosyal duygusal becerilerine ve fen başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden olan ön test-son test kontrol gruplu deneysel model ve nitel araştırma yöntemlerinden olan betimsel analizin birlikte kullanıldığı karma yöntem ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Çankaya ilçesinde bir devlet okulunda 3. sınıfta eğitime devam eden 54 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya deney grubunda 29, kontrol grubunda 25 olmak üzere toplam 54 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol grubu katılımcılarına ön test ve son test olarak sosyal duygusal becerileri ölçmeye yönelik ölçekler uygulanmıştır. Araştırmaya katılan deney grubu öğrencilerine 8 haftada boyunca, haftada bir oturum olmak toplamda 8 oturum empati, duygu düzenleme, hoşgörü, öz yeterlilik bileşenlerinden oluşan sosyal duygusal beceri temalı drama temelli etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grublarında ise geleneksel sınıf rehberlik uygulamaları devam etmiştir. Deney grubu ile oturumlar sonlandırıldıktan sonra deney grubundan 6 öğrenci ve kontrol grubunda 3 öğrenci ile yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerin yorumlanmasında betimsel analiz kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde istatistikî işlemlerden aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, bağımlı gruplar t testi ve bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Sonuçlar dramaya dayalı etkinliklerin yapıldığı deney grubunda öğrencilerin Hoşgörülü Olma Eğilimi Ölçeği, Duygusal Öz yeterlilik Alt Boyutu ve Fen Başarı Test puanlarında öntestleri ve sontestleri arasında manidar bir faklılığın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of drama based activities applied to 3rd grade students on student's social emotional skills and science achievement. The research was conducted by using mixed methods in which the pretest-posttest experimental model as one of the qualitative reseach methods and the descriptive analysis as one of the qualitative research methodology. The sample of the study was determined by purposive sampling method. The sample of the research consists of 54 students who continue their education in the 3rd grade level in a public school in the Çankaya district of Ankara. In this sample, 29 of the students were in the experimental group and 25 of the students were in the control group. Instruments which are related to social and emotional skills were applied to both experimental and control group as pretests and posttests. Beside these, science achievement test was also administered as a pretest and a postetest. Activities based on drama which are related student's social and emotional skills such as empathy, emotion regulation, tolerance and self-efficacy were applied to the experimental groups of students for 8 weeks period. The sesions are one hour per week. In control groups, traditionally designed counseling curriculum were continued. After the treatment, structured interviews were conducted with 6 students from the experimental group and 3 students from the control group. Descriptive analysis was used to interpret the qualitative data. In the analysis of the collected qualitative data, arithmetic mean, standard deviation, frequency, percentage, dependent groups t-test and independent groups t-test were used. The results showed that students' pretest and posttest scores showed significant differences on Tolerence Tendency Scale, Emotional Self Efficacy Sub-Dimension of Self-Efficacy Scale for Children and the Science Achivement Test in the favor of experimental groups.