Synthesis of flower-shaped copper ferrite with copper and iron extracted from the different acid treatments of chalcopyrite for supercapacitor electrode application
Süper kapasitör elektrot uygulamasi için kalkopiritin farkli asit işlemlerinden elde edilen bakir ve demir ile çiçek biçimli bakir ferrit sentezi
  1. Tez No: 772407
  2. Yazar: EL MOCTAR MBEBOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Süper kapasitörler, lityum-iyon pillere alternatif olarak ortaya çıkan önemli enerji depolama sistemlerinden biridir. Süperkapasitör elektrotlarının geliştirilmesi ise son yıllarda ivme kazanan önemli bilimsel çalışma alanlarından biridir. Bu bağlamda elektrotların yük depolama mekanizmaları dikkate alınarak bugüne kadar birçok çalışma yapılmıştır. Bunlar, iyonların elektrot yüzeylerine fiziksel ve kimyasal bağlanması prensibine dayanmaktadır. İyonların fiziksel bağlanması elektrotun yüzey alanıyla, kimyasal bağlanması ise yüzeyde meydana gelen yükseltgenme/indirgeme mekanizmalarıyla ilgilidir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için literatürdeki yapılan çalışmalarda genellikle iki farklı bileşen kullanılmaktadır. Ancak bu tez çalışmasında her iki görevi de yerine getirebilen tek bir bileşen tasarlanması planlanmıştır. Bu amaçla, doğal bir mineralden akım toplayıcı nikel köpük elektrot yüzeyinde nano boyutlu metal oksit sentezi gerçekleştirilmiştir. Mineral olarak kolay redoks reaksiyonu verebilen bakır ve demir elementleri içeren kalkopirit seçilmiştir. İlk olarak kalkopirit minerali 10-20-30-40 ppm konsantrasyonlarında HCl, H2SO4 ve HNO3 asitleri ile muamele edilerek bakır ve demir elde edilmiştir. Her çözeltideki bakır ve demir konsantrasyonlarını belirlemek için atomik absorpsiyon spektroskopisi (AAS) kullanılmıştır. Daha sonra elde edilen sonuçlar asitsiz ekstraksiyon ile karşılaştırılarak optimizasyon sağlanmıştır. Ekstraksiyon sonrası en yüksek bakır ve demir konsantrasyonları HNO3 asit solüsyonunda sırasıyla 446 ppm ve 492 ppm olarak belirlenmiştir. İkinci adımda en yüksek konsantrasyonlu bu solüsyon ile bakır ferrit bazlı elektrot üretimi gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sentezler nikel köpük yüzeyinde hidrotermal yöntem ile doğrudan gerçekleştirilmiştir. Üretilen elektrotların öncelikle kimyasal bağları, kristal düzlemleri ve mikro yapıları FTIR, XRD, TEM ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Daha sonra bu elektrotların elektrokimyasal performansları belirlemek için üç elektrotlu bir sistem kullanılarak çevrimli voltametri (CV) ve galvano statik şarj-deşarj ölçümleri (GCD) uygulanmıştır. Elde edilen karakterizasyon sonuçları, çiçek şeklindeki CuFe2O4'ün bazı safsızlıklara rağmen nikel köpük yüzeyinde başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. Elektrokimyasal sonuçlar ise elektrotun pil tipi bir şarj mekanizmasına sahip olduğunu ve en yüksek özgül kapasitansın 2 mA/cm2 akım yoğunluğunda 525 mF/cm2 olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu elektrotun 2 mA/cm2 akım yoğunluğundaki enerji ve güç yoğunlukları 8,9 mWh/cm2 ve 233 mWh/cm2 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak nitrik asit gibi son derece düşük maliyetli bir bileşen kullanılarak kalkopiritten bakır ve demir ekstraksiyonunun literatürdeki muadillerinden daha yüksek oranlarda gerçekleştirilebildiği tespit edilmiştir. Ayrıca buradan elde edilen solüsyon ile enerji depolama cihazlarının önemli bir bileşeni olan süper kapasitörler için yüksek performanslı elektrot yapılabileceği sonucuna da varılmıştır. Bu bağlamda elde edilen elektrotların elektrokimyasal performanslarının süper kapasitörler için umut verici olduğuna inanılmış; ancak, durumun böyle olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supercapacitors are one of the important energy storage systems that emerged as an alternative to lithium-ion batteries. The development of their electrodes is one of the important scientific study areas that has gained momentum in recent years. In this context, many syntheses have been carried out so far by considering the charge storage mechanisms of the electrodes. These are based on the principle of physical and chemical attachment of ions on the electrode surfaces. The physical attachment of the ions is related to the surface area of the electrode, and the chemical attachment is related to the oxidation/reduction mechanisms occurring on the surface. Two different components have generally been used in the studies to perform these operations. However, a single-component component that can perform both tasks is designed in this thesis. For this purpose, nano-sized metal oxide synthesis was carried out on the nickel foam current collector electrode surface from a natural mineral. Chalcopyrite containing copper and iron elements, which can give an easy redox reaction, was chosen as a mineral. First, chalcopyrite mineral was treated with 10-20-30-40 ppm concentrations of HCl, H2SO4, and HNO3 acids to extract copper and iron. Atomic absorption spectroscopy (AAS) was used to determine copper and iron concentrations in each solution. Afterward, the obtained results were compared with acid-free extraction, and optimization was achieved. After that, the highest copper and iron extraction was determined as 492 ppm with 446 ppm of HNO3 acid. The second step aims to produce copper ferrite-based electrodes with this solution containing the highest concentration of copper and iron. This synthesis process was carried out on the surface of the nickel foam used in the productions. After that, FTIR, XRD, TEM, and SEM techniques were used to describe the generated electrodes in terms of the chemical bond structures, crystal planes, and microstructures, respectively. Then, the electrochemical performance of the produced electrode was determined using cyclic voltammetry (CV) and galvanostatic charge-discharge measurements (GCD) with a three-electrode setup. The obtained characterization results showed that the flower-shaped CuFe2O4 was successfully synthesized on the nickel foam surface despite some impurities. Electrochemical results showed that the electrode has a battery-type charging mechanism, and the highest specific capacitance is 525 mF/cm2 at 2 mA/cm2 current density. In addition, this electrode's energy and power densities at a current density of 2 mA/cm2 were calculated as 8.9 mWh/cm2 and 233 mWh/cm2. As a result, it has been discovered that copper and iron extraction from chalcopyrite can be conducted at higher rates than their counterparts in the literature while using a low-cost component such as nitric acid. Furthermore, it has been established that the solution developed here can create high-performance electrodes for supercapacitors, a key component of energy storage devices. The electrochemical performances of the produced electrodes were seen to be promising for supercapacitors in this context; nonetheless, it was decided that additional research is required to determine whether this is the case.