Investigation of anticancer effects of flower-shaped hybrid nanoparticles obtained from Lactarius deliciosus (L.) gray extracts and evaluation from molecular biological perspective
Lactarius deliciosus (L.) gri ekstraktlarından elde edilen çiçek şeklindeki hibrit nanopartiküllerin antikanser etkilerinin araştırılması ve moleküler biyolojik perspektiften değerlendirilmesi
- Tez No: 856210
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Onkoloji, Biology, Microbiology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nanoteknoloji, nanopartiküllerin sergilediği özelliklerden dolayı birçok endüstrinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak nanopartiküllerin sentezi için kullanılan teknikler ya enerji açısından külfetlidir ya da zararlı olabilecek tehlikeli kimyasallara dayanır. Bu nedenle temiz ve güvenli bir senteze geçiş, nanoparçacıkların biyojenik yolla sentezine olanak sağlamıştır. Bu sentez yönteminin özelliklerinden biri de nanopartiküllerin sentezinde organizmanın kullanılmasıdır. Bu çalışmada Lactarius deliciosus mantar ekstraktı kullanılarak hibrit bakır nanoçiçeklerinin (hCuNF) biyolojik sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen hibrit bakır nanoçiçeklerinin kanser hücreleri (DLD-1 kolon kanseri ve CCD-18Co sağlıklı kolon hücreleri) üzerindeki etkileri, kanser yolunda rol alan CYP1A1 ve BCL-2 genlerinin ekspresyon seviyelerindeki değişiklikler tespit edilerek belirlendi. MTT analizi için hücreler, 24 saat boyunca 3.91, 7.81, 15.63, 31.25, 62.50, 125, 250 ve 500 µg/mL konsantrasyonlarda hibrit bakır nanoçiçekleriyle işlendi. MTT analizinde belirlenen dozlara göre nanoçiçekuygulanan DLD-1 ve CCD-18Co hücrelerinde CYP1A1 ve BCL-2 genlerinin ekspresyon değişiklikleri belirlendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde, DLD-1 ve CCD-18Co hücrelerinde Lactarius deliciosus mantarından elde edilen hibrit bakır nanoçiçeklerinin uygulanması, kontrol grubuna göre tüm konsantrasyonlarda BCL-2 ve CYP1A1 genlerinin ekspresyonunu arttırdı. Böylece elde edilen nanoçiçeğin gen ekspresyon düzeyleri açısından kanser hücreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ancak gözlenen bu etkilerin desteklenmesi için farklı hücre hatlarında bir dizi deney içeren ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has become an integral part of many industries due to the properties exhibited by nanoparticles. However, the techniques used for the synthesis of nanoparticles are either taxing in terms of energy or rely on dangerous chemicals that can be harmful. Therefore, the shift to a clean and safe synthesis has allowed the synthesis of nanoparticles through the biogenic route. One of the properties of such a synthesis method is the utility of organisms in the synthesis of nanoparticles. In this study, the biological synthesis of hybrid copper nanoflowers (hCuNF) was carried out using Lactarius deliciosus mushroom extract. The effects of the synthesized hybrid copper nanoflowers on cancer cells (DLD-1 colon cancer and CCD-18Co healthy colon cells) were determined by detecting changes in the expression levels of CYP1A1 and BCL-2 genes involved in the cancer pathway. For MTT analysis, cells were treated with hybrid copper nanoflowers at concentrations of 3.91, 7.81, 15.63, 31.25, 62.50, 125, 250, and 500 µg/mL for 24 hours. Expression changes of the CYP1A1 and BCL-2 genes were determined in DLD-1 and CCD-18Co cells treated with nanoflower according to the doses determined in the MTT analysis. When the results were evaluated, in DLD-1 and CCD-18Co cells, the application of hybrid copper nanoflowers obtained from L.deliciosus mushroom increased the expression of the BCL-2 and CYP1A1 genes in all concentrations compared to the control group. Thus, the effects of the obtained nanoflower on cancer cells in terms of gene expression levels have been investigated. However, further studies with a series of experiments in different cell lines are needed to support these observed effects.