Okul yöneticilerinin özel eğitim alanında COVID-19 pandemisi sürecinde yaşanan eğitsel sorunlara ilişkin görüşleri
Opinions of school managers on educational problems in the field of special education during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 772421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, COVİD - 19 pandemisi süresince Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi özel eğitim okullarında yaşanan eğitsel sorunları, bu okullarda görev yapan okul yöneticilerinin görüşlerine dayalı olarak, çözümlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili beş merkez ilçede (Çankaya, Altındağ, Yenimahalle, Keçiören ve Mamak) özel eğitim okullarında okul yöneticisi olarak görev yapan 20 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma metodolojisi türlerinden fenomenolojik çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler araştırmacı ve danışmanı tarafından geliştirilen görüşme formu aracılığı ile yapılmıştır. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda ortaya çıkan temalar: Okul yöneticilerinin COVİD-19 pandemi sürecinde özel eğitim alanında online/uzaktan eğitim konusundaki genel görüşleri, özel eğitim alanında gerçekleştirilen eğitimin etkililiğinin değerlendirilmesi, öğrencilerin uzaktan eğitime ulaşmakta karşılaştıkları problemler, alınan önlemler ve eğitsel uygulamalar, özel eğitim okulu yöneticileri ve veliler, kişisel alanda pandemi sürecinde özel eğitim okulu yöneticileri ve pandemi sürecinde özel eğitim alanında geliştirilen politikalar ve alınan kamusal kararların değerlendirmesi ve önerilerdir. Katılımcılar özel eğitim alanında uzaktan eğitimin etkili olmadığı, uzaktan eğitime ulaşmakta başta gelişimsel özellikler olmak üzere birçok çevresel faktör tarafından öğrencilerin kısıtlandığı, veliler ile iletişim yolları güçlü tutularak sürecin üstesinden gelindiği, katılımcıların kişisel alanda kaygı ve endişe duyguları, sağlık koşullarına ilişkin kaygı deneyimledikleri, özel eğitim alanında alınan kararların alana özgü olmadığı gibi pandemi süreci ve özel eğitim okullarının yönetimine ilişkin elde edilen bulgular ilgili alanyazını ile yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edinilen bulgular neticesinde özel eğitim alanında uzaktan eğitim yerine, önlemlerin yoğun olarak uygulandığı yüz yüze eğitimin tercih edilmesi, özel eğitim öğrencilerine özgü dijital materyallerin arttırılması, aileleri ev ortamında destekleyecek programlar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to analyze the educational problems experienced in official special education schools affiliated to the Ministry of National Education, based on the opinions of school administrators working in these schools during the COVİD-19 pandemic. The study group of the research consists of 20 individuals who work as school administrators in special education schools in five central districts of Ankara (Çankaya, Altındağ, Yenimahalle, Keçiören and Mamak). The study was designed as a phenomenological study, one of the qualitative research methodology types. The data obtained in the research were collected through semi-structured interviews. Semi-structured interviews were conducted through the interview form developed by the researcher. Content analysis method was used in the analysis of the collected data. The themes emerged as a result of the research: general opinions of school administrators on online/distance education in the field of special education during the COVİD-19 pandemic process, evaluation of the effectiveness of education in the field of special education, problems faced by students in accessing distance education, measures taken and educational practices, special education school administrators and parents, special education school administrators in the pandemic process in the personal area, and the evaluation and suggestions of the policies developed and public decisions taken in the field of special education during the pandemic process. Participants stated that distance education is not effective in the field of special education, students are restricted by many environmental factors, especially developmental features, in reaching distance education, the process is overcome by keeping strong communication ways with parents, the participants experience feelings of anxiety and anxiety in the personal area, anxiety about health conditions, special education As the decisions taken in the field are not specific to the field, the findings related to the pandemic process and the management of special education schools have been interpreted with the relevant literature. As a result of the findings obtained from the research, it is recommended to prefer face-to-face education, where precautions are applied intensively, instead of distance education in the field of special education, to increase the digital materials specific to special education students, and to develop programs that will support families in the home environment.