Existential crisis within the context of chaos theory in Kafka's three short stories: Before the Law, The Vulture and A Hunger Artist
Kafka'nın Kanun Önünde, Akbaba ve Açlık Sanatçısı isimli hikayelerinde varoluşsal krizin kaos teorisi bağlamında incelenmesi
- Tez No: 772422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kafka Modernizmin yanı sıra varoluşçuluk felsefesinin temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Yapıtlarında ana karakterler her zaman bilinmeyenin içinde bir yolculuğa çıkmakta, topluma uyum sağlayabilmeleri ve seçimlerinin bir sonucu olarak karşılaştıkları belirsizliklerle başa çıkabilmeleri için kendilerine dayatılan yasa ve otoritelerle uyum sağlamaya çalışmaktadırlar. Eserleri sadece zamanının geleneksel edebi geleneklerini reddettiğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Kafka'nın karmaşık iç yaşamını ve hayal gücünü de yansıtıyor. Eserlerinin yapıları, karakterleri, temaları ve içerikleri göz önüne alındığında Kafka, yaşamın kaotik yapısını ve bireylerin varoluşsal krizlerden nasıl muzdarip olabileceğini yansıtan bir yazar olarak görülebilir. Karakterleri ve karşılaştıkları olaylara ve zorluklara verdikleri tepkiler Kafka'nın kaotik yaşamında yaşadıkları ile oldukça benzerlik göstermektedir: düzensiz bir yaşamda bir düzen arıyorlar. Ancak, dünya sürekli bir değişim içindedir, bu da yeni bir düzenin başka bir düzensizlikle birlikte geldiği anlamına gelir ve bu döngü içinde bireyler ya kendilerini bu sürekli değişimlere adapte eden zorluklarla hayatta kalırlar ya da ölümü özgür irade kavramına dayanan bir kaçış olarak görerek kendi yaşam değerleri içinde kaybolurlar. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Kafka'nın Kanun Önünde, Akbaba ve Açlık Sanatçısı öykülerinde karakterlerin yaşadığı varoluşsal krizi kaos teorisi bağlamında tartışmak ve incelenen karakterleri kaçınılmaz bir ölüme götüren eylem eksikliğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Franz Kafka is considered to be one of the representatives of existentialism as well as Modernism. In his works, the main characters are always on a journey through the unknown, adjusting themselves with the laws and authorities imposed on them so that they can fit in the society and deal with the uncertainties they confront as a result of their choices. His works not only demonstrate his rejection of traditional literary conventions of his time but also reflect Kafka's disoriented inner life and imagination. Considering the structures, characters, themes and contents of his works, Kafka can be seen as a writer who is reflecting the chaotic structure of life and how individuals can suffer from existential crises. His characters and their reactions to the incidents and challenges they face is quite similar to what Kafka had been through in his chaotic life: they look for an order in a chaotic life. However, the world is in a constant change which means a new order comes with another disorder and within this circulation, individuals either survive through challenges adapting themselves to these constant changes or get lost within their own values of life considering death as an escape based on the notion of freewill. Thus, the aim of this study is to discuss the existential crisis that the characters are going through in Kafka's short stories Before the law, The Vulture and A Hunger Artist within the context of chaos theory highlighting the lack of action that leads the characters under study toward an inevitable death.