Kur'an'da ve Kitâb-ı Mukaddes'te On Emir'in tahlili ve mukayesesi
The comparison of the Ten Commandments in the Bible and Qur'an
- Tez No: 772442
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Allah Teâla'nın , dünya ve ahiret menfaatlerini düzenlemek, kontrol altına almak; toplumsal kargaşa ve huzursuzluğu engellemek için insanlara gönderdiği ortak emir ve yasaklar vardır . Bu ilâhî emirler, belli bir zaman ve mekanla sınırlı kalmayacak kadar evrensel bir nitelik taşımaktadır. Bu sebeple her peygamber kendi toplumuna bu emirleri tebliğ etmiştir. Allah'ın Sînâ Dağı'nda Hz. Mûsâ aracılığıyla İsrailoğullarına gönderdiği On Emir, insanın Allah'a karşı yükümlülüklerini ve insanın insana karşı vazifelerini içermektedir. Bu emirler, Yahudilere özel olan sebt yasağı dışında, tüm insanlık için ortak ahlâkî ilkelerle yaratıcıya nasıl inanılması ve ibadet edilmesi gerektiğinin temelini oluşturmuştur. Kur'ân'da bulunan bazı ayetler bu emirler ile uyum içerisindedir. Çünkü Kur'ân ve Tevrat asılları itibarıyla aynı kaynaktan gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, On Emir bağlamında, tüm insanlık tarihi boyunca Allah'ın tek bir din gönderdiği; kültürler, âdetler, insanlar değişse de dinin değişmediği ve kaynağının da aynı olduğunu ortaya koymaktır. Bu sebeple geçmiş şeriatlerde bulunan bazı inanç esaslarının İslam dininde de olması bunun açık göstergesidir. Farklılıklar, sadece şekil itibari ile olup inanç temeli aynıdır. Bu benzerlik ve ayniyet, kopya veya taklit ederek oluşmuş bir durum olmayıp aynı kaynaktan gelen semavî hükümlerin birbirini tasdik etmesinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
There are orders and prohibitions that Allah sends to people to regulate and control social lives in this world and the hereafter. These divine orders are so universal that they are not restricted to a certain time and place. For this reason, every prophet proclaimed these orders to his people. At Mount Sinai, Moses received the Ten Commandments from Allah which include expects of His people in terms of faith, worship and conduct. These commandments, except for the sabbath which is specific to the Israelites, formed the basis of how to believe and worship the creator for all humanity. Some verses in the Qur'an are in harmony with these orders. Because the Qur'an and the Torah are originally come from the same source. The aim of this study is, in the context of the Ten Commandments, to reveal that Allah sent one and only religion throughout the history of humanity although cultures, customs and people change. Consequently, some of the principles of belief found in the previous sharia are also in the Islam is a clear indication that religion does not change and its source is the same. The differences are only in shape and the basis of belief is the same. This similarity is not a situation created by copying or imitation, rather, it consists of the divine orders coming from the same source which confirms each other.