Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân'da kadın
Women in the sacred book and Holy Quran
- Tez No: 597532
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BİLGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada öncelikle Kîtab-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerîm'den yola çıkılmıştır. Böylelikle ilahi dinlerde kadının ailevî, hukukî, dinî ve kamu hayatındaki konumu ele alınmıştır. Tezin yazılış amacı, ilahi kitapların kadına bakış açısını ortaya koymaktır. Konu incelendiğinde özellikle Kîtab-ı Mukaddes'te geçen ifadelerden anlaşıldığı kadarıyla tarih boyunca kadının erkekten ikincil planda kaldığı ve kadının şer kaynağı kabul edildiği görülmektedir. Özellikle yahudilikte her ne kadar kadın ikinci planda kalsa da, Yahudi tarihine bakıldığında kadına değer verildiği de görülmektedir. Hristiyanlık inancında da Eski Âhit'in kabul edilmesiyle, kadınlar yine yahudilikteki benzer kaderi yaşamışlardır. Hatta kadın, aslî günahın tek müsebbibi olarak görülmüş ve asırlarca layık oldukları konuma getirilememiştir. Kur'ân-ı Kerîm'in kadına verdiği değer, Kîtab-ı Mukaddes'in kadına verdiği değer anlayışından farklıdır. Kadının yerlere serilmiş olan değeri, Kur'ân-ı Kerîm'in inişiyle birlikte olması gereken konuma yükselmiş ve cennet annelerin ayakları altına serilerek kadın yargısı değer kazanmıştır. Biz bu çalışmamızda, Kîtab-ı Mukaddes ve Kur'ân'ın kadına bakışını mukayeseli olarak ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, the position of the woman is take up in detail by examining the Sacred Book and the Holy Quran. According to the statements mentioned in the Sacred Book, it is seen that throughout history the woman has lagged behind the man and the woman is considered a source of evil. With the adoption of the Old Testament in the Christian faith, women experienced a similar fate in Judaism. In fact, the woman was seen as the sole cause of the original sin and has not been put to where they deserve for centuries. The value given to women by the Holy Qur'an is different from the value that the Sacred Book gives to women. The value of the woman laid on the ground has risen to the position it should have been with the descent of the Holy Quran, and the female judgment has gained value by laying it under the feet of heavenly mothers. In this work, we strived to present the view of the Sacred Book and the Holy Qur'an as comparative to women.