Enerjinin verimli ve etkin kullanımının bir eğitim kurumuna uygulanması
Application of efficient and effective use of energy to an educational institution
- Tez No: 772455
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dünyada, enerji ihtiyacı her geçen gün artmakta, yeni ve temiz enerji kaynak arayışları ve mevcut enerji üretim tesislerinin doğa dostu olarak çalışması önem arz etmektedir. Yeni enerji kaynaklarının yanında mevcut kaynakların da verimli ve etkin kullanılmasına yönelik çalışmaların ne kadar elzem olduğu gün geçtikte daha iyi anlaşılmaktadır. Enerjinin verimli ve etkin kullanımı ile ilgili çalışmalarda, sanayi kuruluşları ve binalar olarak bir ayrıma gidilmektedir. Binalar, verimlilik konusunda önemli bir yekünü arz etmektedir. Kamu kurum binaları, üniversiteler, hastaneler, okullar, oteller, alışveriş merkezleri, spor kompleksleri ise bina ile ilgili çalışmalarda önde gelen yapılardandır. Bu çalışmada, Ankara ilinde, 2012 yılında inşaa edilmiş, 6055 m2 kapalı alana sahip, 402 öğrenciye eğitim vermekte olan özel bir eğitim kurumuna ait bina incelenmiştir. Gerekli, ölçüm ve hesaplamalar yapılarak verimlilik artırıcı önlemler ve karbon salımının azaltımına yönelik tespitlerde bulunulmuştur. Yapılabilecek iyileştirmelerle 14.696,45 Sm3/yıl doğalgaz, 76.386,73 kWh/yıl elektrik tüketiminde azalma, yıllık toplam 168.704,12 TL/yıl tasarruf ve 65,74 Ton CO2/yıl salım azaltılması öngörülmüştür. 672.385,65 TL değerinde toplam yatırımla geri ödeme süresinin 3,99 yıl olacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world, the need for energy is increasing day by day, it is important to search for new and clean energy sources and to operate the existing energy production facilities in an environmentally friendly manner. The importance of working towards the efficient and effective use of existing and new energy sources is understood better daily. In studies on efficient and effective energy use, a distinction is made between industrial establishments and buildings. Buildings represent an important part of efficiency. Public institution buildings, universities, hospitals, schools, hotels, shopping centers, and sports complexes are among the leading structures in building-related studies. In this study, a building belonging to a private educational institution, built in 2012 in the province of Ankara, has a 6055 m2 closed area and provides education to 402 students, was examined. Necessary measurements and calculations have been made, and determinations have been made to increase efficiency and reduce carbon emissions. With the improvements that can be made, it is foreseen that 14,696.45 Sm3/year natural gas consumption, 76,386.73 kWh/year electricity consumption decrease, a total annual savings of 168,704.12 TL/year, and 65.74 Tons of CO2/year emission reduction are envisaged. With a total investment of 672,385.65 TL, the payback period is calculated as 3.99 years.