Kelâmi açıdan Allah adâlet ilişkisi
The relationship of God-justice in Elâmi's perspective
  1. Tez No: 986593
  2. Yazar: KAZIM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIZ MUSAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerim'de adâlet kavramının türetildiği“a-d-l”kökü, isim ve fiil formları ile on ikisi Mekkî sûrelerde, on altısı Medenî sûrelerde olmak üzere toplam yirmi sekiz ayette geçmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'de çeşitli müştaklarıyla birlikte yirmi sekiz ayette geçen adl (adâlet) ne isim ne de mastar olarak Allah'ın adâlet sıfatını ifade eder mahiyette kullanılmakta, Allah'a izafe ve nispet edilmektedir. Kelâm ilmi terminolojisinde önemli bir terim olan adâlet kavramı, öncelikli olarak Allah için kullanılmış ve itikâdi mezhepler tartışmalarını Allah'ın adâlet vasfı üzerine yoğunlaştırmışlardır. Ayrıca adâlet konusuyla ilişkili olan Allah'ın adâletliliği, insanın fiilleri, Allah'ın fiillerinde hikmet, hüsün kubuh, istitâat, kesb, salâh aslah, kader ve irade hürriyeti, teodise, tecvîr vb. konular adâlet esası çerçevesinde tartışılmıştır. Genel anlamda Eş'arî düşünce sistemi Allah'ın mutlak kudretini dikkate alırken, Mu'tezîle insanın tam bir özgürlük içinde davranmasına imkân veren hâlık olma vasfına yoğunlaşır. Mâtürîdî ise Allah'ın hâlık, kulun kâsip olduğunu dile getirmek suretiyle iki kudretin birlikte varlığını kabul etmektedir. Allah özünde adâlet sahibi olmakla birlikte adâletini dünyada kendi üzerine hasretmemiş, zulmün ve adâletin muhatabı olarak insanı kılmış, Adem'i yeryüzünün halifesi olarak atayarak insanoğluna yeryüzünde adâleti temin ve tesis etme sorumluluğu yüklemiştir. Ayrıca Allah tüm mahlûkatı ve insanı adâletle ve adâlet üzerine yaratmış olmasına rağmen insanın iradesini tahakküm altına almamış, adâleti onun fıtratına yüklemiş fakat adâleti insan üzerinde zorlayıcı bir etki olarak kılmamıştır. Bu yüzden adâlet prensibine îlahî cihetten değil beşerî perspektiften nazar-ı dikkate almak suretiyle yaklaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The root“a-d-l”, from which the concept of justice is derived, in the Qur'an, with noun and verb forms, appears in a total of twenty-eight verses, twelve of which are in Makki surahs, and sixteen of them are in Madani surahs. The noun (justice) mentioned in twenty-eight verses in the Qur'an, together with its various partners, is used neither as a noun nor an infinitive, in a way that expresses the attribute of justice of Allah, it is attributed to Allah. The concept of justice, which is an important term in the terminology of theology, was primarily used for God, and the sects of theology focused their discussions on the justice of God. In addition, the justice of Allah, human actions, wisdom in Allah's actions, husn kubuh, istitâat, kasb, salah aslah, destiny and freedom of will, theodicy, tachwir etc. are related to the subject of justice. The issues were discussed within the framework of the principle of justice. In general, the Ash'ari thought system takes into account the absolute power of Allah, while the Mu'tazila concentrates on the quality of being a human being that allows people to act in complete freedom. Mâtürîdî, on the other hand, accepts the co-existence of two powers by stating that Allah is the maker and the servant is the keeper. Although God is just in essence, he did not confine his justice to himself in the world, he made man the addressee of oppression and justice, and by appointing Adam as the caliph of the earth, he burdened human beings with the responsibility of providing and establishing justice on earth. In addition, although Allah created all creatures and human beings with justice and justice, He did not dominate the will of man, he attributed justice to his nature, but did not make justice as a compelling effect on man. Therefore, the principle of justice should be approached from a human perspective, not from a divine perspective.