Irak Cumhuriyeti profesyonel futbol liglerinde görev yapan hakemlerin karar verme stillerinin incelenmesi
Investigation of decision-making styles of referees working in the professional football league of the Republic of Iraq
  1. Tez No: 772566
  2. Yazar: MOHAMMED JİHAD GHAREEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Irak Cumhuriyetinin profesyonel futbol liglerinde görevli futbol hakemlerinin karar verme tarzlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Irak profesyonel futbol liglerinde görev yapan 142 erkek futbol hakeminden sadece 100 erkek futbol hakemi (yaş=31,03±7,51) gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesi için Kişisel Bilgi Formu ile Melbourne Karar Verme Stilleri Ölçeği I-II kullanılmıştır. Verilerin analizinde medeni durumda t-testi, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyinde One-Way Anova analizleri yapılmıştır. Bu analiz sonucunda ortaya çıkan farka ait kaynağın tespitinde Post-Hoc Tukey analizinden yararlanılmıştır. Değişkenler ile ölçekler arası ilişkiyi belirlemek için pearson-korelasyon analiz yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar incelendiğinde, medeni durum, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyi gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Hakemlik yılı değişkenine göre yapılan korelasyon analiz sonuçları incelendiğinde ise anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Özsaygı ve karar verme stilleri arasındaki ilişkilere bakıldığında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişkilerde, dikkatli karar verme ve özsaygı arasında pozitif; kaçıngan, panik karar verme ve erteleyici arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuçta; karar verme ve öz saygı stillerinin araştırma kapsamına alınan demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı söylenebilir. Bununla birlikte araştırmaya katılan futbol hakemlerinin karar verme stillerinden dikkatli karar verme ve öz saygı alt boyutlarından elde ettikleri ortalama puanlar yüksek; kaçıngan, panik karar verme ve erteleyici alt boyutlarından elde ettikleri ortalama puanlar düşük olsa da bağımsız değişken yönüyle grupların arasındaki farklar istatistik açısından anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the decision-making styles of football referees working in the professional football leagues of the Republic of Iraq. For this purpose, only 100 male football referees (age=31.03±7.51) voluntarily participated in the research out of 145 male football referees working in Iraqi professional football leagues. Personal Information Form and Melbourne Decision-Making Styles Scale I-II were used to obtain data in the study. In the analysis of the data, t-test for marital status, One-Way Anova analyzes were made at the level of education and monthly income. Post-Hoc Tukey analysis was used to determine the source of the difference that emerged as a result of this analysis. Pearson-correlation analysis was performed to determine the relationship between variables and scales. When the results obtained within the scope of the research were examined, it was determined that there was no significant difference between the groups in marital status, educational status and monthly income level. When the results of the correlation analysis made according to the refereeing year variable were examined, it was found that there was no significant relationship. When the relationships between self-esteem and decision-making styles are examined, it has been determined that there are significant relationships. In these relationships, there is a positive relationship between careful decision making and self-esteem; It was found that there is a negative significant relationship between avoidant, panic decision making and procrastination. After all; It can be said that decision-making and self-esteem styles do not differ according to the demographic variables included in the research. On the other hand, the average scores of the football referees participating in the research in the sub-dimensions of careful decision making and self-esteem are high; Although the average scores obtained from avoidant, panic decision making and procrastination sub-dimensions were low, the differences between the groups in terms of independent variable were not statistically significant.