Term ve preterm doğumlar arasında histolojik koryoamniyonit sıklığının karşılaştırılması
The aim of this study was compared of the frequency of hca between term and preterm deliveries
- Tez No: 772594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı term ve preterm doğumlar arasında (histolojik koryoamniyonit) HCA sıklığını karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Hastanemiz kadın doğum kliniğinde 1 Mart 2022 ile 31 Kasım 2022 tarihleri arasında sezaryen ile doğum yapmış 126 kadın (Grup 1, term doğum (38+5-40+0 gebelik gebelik haftası), n=63) ve Grup 2, preterm doğum (0.05), doğum sayısı (2.0 [1.0-2.0] vs 1.0 [0-2.0], p=0.008), doğumun gerçekleştiği gebelik haftası (38.84 ± 0.34 vs 33.79 ± 2.81, p0.05), lökosit (10.382.54+2.020.58 vs 12.133.33+4.936.01, p=0.001), nötrofil-lenfosit oranı (4,21+1,60 vs 5,46+4,48, p=0,040) ve C-reaktif protein (CRP) (6,46+5,56 vs 15,9+9,27 g/dL, p=0,042) değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was compared of the frequency of HCA between term and preterm deliveries. Materials and methods: One hundred twenty-six women who underwent cesarean delivery between March 1, 2022, and November 31, 2022, in our hospital obstetrics clinic (Group 1, term labor (between 37-40 weeks of gestational age), n=63 and Group 2, preterm labor (< 37 week of gestational age), n=63) were prospectively included in the study. The participants' sociodemographic characteristics and laboratory results were documented and compared between the groups. The placentas were examined for diagnosis of HCA by a senior pathologist. Results: Although age, body mass index, the numbers of gravity and miscarriage, and 5. min APGAR scores were comparable between the groups (p>0.05), the number of parity (2.0 [1.0-2.0] vs 1.0 [0-2.0], p=0.008), gestational age delivery (38.84 ± 0.34 vs 33.79 ± 2.81, p0.05), leukocyte (10.382.54+2.020.58 vs 12.133.33+4.936.01, p=0.001) count, the neutrophil-lymphocyte ratio (4.21+1.60 vs 5.46+4.48, p=0.040), and C-reactive protein (CRP) (6.46+5.56 vs 15.9+9.27 g/dL, p=0.042) values were statistically difference between the groups.