Torakal hiperkifoz sebebiyle posteriyor enstrümantasyon yapılan hastaların ameliyat öncesine göre solunum fonksiyonlarındaki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes between pulmonary functiontests in thoracal hyperkyphosi̇s patients before andafter posterior instrumentation and fusion surgery
  1. Tez No: 772595
  2. Yazar: NURTAÇ ALPER AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KETENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Torakal Hiperkifoz (THK) nedeniyle posteriyor enstrümantasyon ve füzyon cerrahisi uygulanan hastalarda solunum fonksiyonlarındaki değişimlerin Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Torakal Hiperkifoz (THK) intratorasik hacmi azaltarak restriktif tipte solunum fonksiyon bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bu çalışmada cerrahi müdahale ile SFT değerlerinde postoperatif dönemde artış görülmesi beklenmektedir. Hastalar ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2018-2020 tarihleri arasında THK nedeni ile posterior enstrümantasyon ve füzyon yapılan, düzenli olarak kontrollerine gelen 58 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların tamamı aynı cerrahi ekip tarafından ameliyat edildi. Hastaların 23'ü erkek, 35'i kadındı. Ortalama yaş 26.25±11.5 (aralık; 15-58) idi. Hastaların Preoperatif SFT'leri ile Postoperatif olarak 18. ve 24. Ay arasında yapılmış olan SFT'leri karşılaştırıldı. Sonuçlar tüm hastalar içinde ve hastalar yaş, cinsiyet ve kifoz apeksinin yerine göre üç alt gruba ayrılarak değerlendirildi. SFT parametreleri içinde FEV1(L), FEV1%PRED, FVC(L), FVC%PRED, FEV1/FVC oranı değerlendirildi. FVC(L) zorlu vital kapasitenin litre cinsinden değeri, FEV1(L) zorlu ekspiratuar hacmin 1. saniyedeki litre cinsinden değeri, FVC%PRED ile FEV1%PRED ilgili parametrelerin hastaların yaş, boy, kilo ve cinsiyete göre standardize edilmiş yüzde cinsinden değerleri, FEV1/FVC yüzde olarak belirtilen oranıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the changes between PFT results of Thoracal Hyperkyphosis patients before and after surgery Thoracal Hyperkyphosis may decrease intrathoracic volume, therefore this may result effecting PFT values negatively. So we expect that correction by surgical approach to this disease, may increase the PFT values. We intend to test this hypothesis. Patients and Methods: 58 patients who have been operated due to Thoracal Hyperkyphosis with posterior instrumentation and fusion in between 2018-2020 were tested with PFT before and after surgery.Of these patients 35 were women and 23 were men, mean age of the patients 26.25±11.5 (range; 15-58). The patients's preoperative PFT results compared with postoperative PFT results which were obtained between 18 to 24 months after the surgery. These results evaluated in 3 subgroups including; age, gender and location of kyphosis' apex. And 5 paremeters including FEV1(L), FVC(L), FEV1%PRED, FVC%PRED and FEV1/FVC values were evaluated. FVC(L) defines force vital capacity of lungs by liter, FEV1(L) defines force expiratory volume in the first second by liter, FVC%PRED and FEV1%PRED are the standardized percent values by patients' age, height,weight and gender. FEV1/FVC is percent value of these 2 parameters.