Evde Baba Katılımlı Öz-düzenleme Programı'nın 48-72 aylık çocukların öz-düzenleme becerilerine ve baba katılımına etkisi
The effect of Father Involvement Self-regulation Program at home on self-regulation skills and father involvement of 48-72 months old children
  1. Tez No: 772602
  2. Yazar: EREN ERTÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın amacı, Evde Baba Katılımlı Öz-Düzenleme Programı'nın 48-72 aylık çocukların öz-düzenleme becerileri ve baba katılımına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı gelişmiş karma yöntem desenleri arasından deneysel müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ağrı İli Merkez İlçe'de yaşayan ve basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 17 deney, 17 kontrol grubu olmak üzere 34 baba ve bu babaların çocukları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Genel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Öz-Düzenleme Ölçeği”,“Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ)”,“Baba Görüşme Formu”ve“Anne Görüşme Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Deney grubuna 10 hafta süresince toplamda 20 etkinlik uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada elde edilen Nicel verilerin analizinde ANCOVA ve Tekrarlı ANOVA testleri kullanılırken, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Evde Baba Katılımlı Öz–Düzenleme Eğitim Programı'nın 48-72 aylık çocukların öz-düzenleme becerileri ve baba katılımı Temel Bakım boyutu üzerinde olumlu etkisi olduğu, son testlerden 4 hafta sonra uygulanan izleme testinde bu etkinin kalıcı olduğu bulunmuştur. Deney grubu anne ve baba görüşlerinden elde edilen nitel bulgular incelendiğinde Evde Baba Katılımlı Öz-Düzenleme Programı'nın babalar açısından; kendi yanlışlarını farketme, baba rolünün ve oyunun önemini farketme, çocuğun ilgilerini keşfetme yönünde katkıları olduğu, çocuk açısından; daha sabırlı olma, kurallara uyma, duyguları ifade etme, dikkatini yöneltme ve sürdürme becerilerini kazandırdığı ayrıca babaların çocukları ile etkili vakit geçirmelerine bağlı olarak annelerin memnuniyet düzeylerinde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the effect of the Self-Regulation Program with Father Involvement at Home on the self-regulation skills and father involvement of 48-72 months old children. Among the advanced mixed methods designs in which quantitative and qualitative methods are used together, the experimental intervention research was used in the research. The sample of the study consists of 34 fathers and their children living in the Central District of Ağrı Province, 17 in the experimental group and 17 in the control group, were determined by simple random sampling. The research data were collected by means of“General Information Protocol”,“Preschool Self-Regulation Assessment”,“Father Involvement Scale (FIS)”,“Father Interview Protocol”and“Mother Interview Protocol.”A total of 20 activities were applied to the experimental group for 10 weeks, and the control group was not intervened. ANCOVA and Repeated Measures of ANOVA were used in the analysis of the quantitative data obtained in the research, and content analysis and descriptive analysis were used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was found that the Self-Regulation Education Program with Father Involvement at Home had a positive effect on the self-regulation skills of 48–72-month-old children, and Basic Care dimension with the father involvement, and this effect was persistent in the follow-up test applied 4 weeks after the post-tests. When the qualitative findings obtained from the mother and father views of the experimental group are examined, it was found, on the one hand, that the Self-Regulation Program with Father Involvement at Home contributed to fathers to realize their own mistakes, to realize the importance of father role and play, and to discover the interests of the child, and on the other hand, the children gain the skills of being more patient, obeying the rules, expressing emotions, directing and maintaining attention, and that there is an increase in the satisfaction levels of the mothers due to the effective time spent by the fathers with their children.