Anne-baba-çocuk katılımlı 0-3 yaş eğitimin çocukların iyi oluşu ile ebeveynlerin kaygı seviyeleri ve özyeterlik becerileri üzerine etkisi
The effect of 0-3 years old education with parent-child participation on children's well-being and parent's anxiety levels and self efficacy skills
- Tez No: 677118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, 0-3 yaş arasındaki çocukların erken dönemde eğitim almasının önemi ve ebeveynlerinin kaygı seviyeleri ile özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Buna ek olarak araştırmada eğitimin, çocukların gelişimsel düzeyleri ile ailelerin özyeterlik ve stres seviyeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde Ataşehir ilçesinde bulunan KindyROO kurumunda 0-3 yaş arasındaki 52 çocuk ve onların aileleri alınmıştır. Veri toplama araçları olarak ''Anne Baba Stres Ölçeği'', ''Anne Babalık Becerilerinde Özyeterlik Ölçeği'' ve çocukların eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere gelişim düzeyleri arasındaki farkı görmek için ise ''KindyROO Gelişimsel Kontrol Testi'' kullanılmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından ''Kişisel Bilgi Formu'' oluşturulmuştur. Araştırmada anne-babaya verilen eğitim sonrası stres düzeylerinde anlamlı düzeyde azalma meydana geldiği bulunmuştur. Anne Babalık Özyeterlik Ölçeği'ne göre bakıldığında ise eğitim verilen anne ve babaların duygusal yeterlilik, duyarlı tepki verme, bakım-ilgi, değer verme, disiplin/kısıtlama yapma, oyun, günlük işler/bakım/yapılandırma beceri özyeterliklerinde artış olduğu saptanmıştır. Ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Yapılan analiz sonuçlarına göre stres düzeyi yüksek anne-babaların çocuğa yönelik disiplin/kısıtlama yapma becerisi de yüksek düzeydedir. Eğitim öncesi disiplin/kısıtlama yapma ve öğretme becerisi özyeterlik puanlarının evde tekrar sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Oyun becerisi özyeterlik puanlarının evde tekrar sayısına ve eğitim süresine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Eğitim öncesi ve sonrası anne-baba stres ve anne babalık becerilerinde özyeterlik puanlarının; çocuğun yaşına, evde tekrar sıklığına, ebeveyn öğrenim düzeyine ve haftalık eğitim saatine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the importance of early education of children between the ages of 0-3 and the relationship between their parents' anxiety levels and their self- efficacy perceptions. In addition, the effect of education on the developmental levels of children and the self-efficacy and stress levels of families was investigated. 52 children between 0-3 years old and their families were included in the research at the KindyROO institution in Ataşehir district in Istanbul. ''Parent Stress Scale'' was used as data collection tools, ''Self-Efficacy Scale in Parenting Skills'' and ''KindyROO Developmental Control Test'' to see the difference between children's development levels before and after education. At the same time, ''Personal Information Form'' was created by the researcher in order to determine the socio-demographic characteristics of individuals. In the research, it was found that there was a significant decrease in stress levels after educations given to parents. According to the Parenting Self-Efficacy Scale, it was found that there was an increase in the emotional competence, sensitive reaction care-attention, appreciation, discipline/restraint, play, daily work/care/structuring skill self-efficacy of the parents who were trained. However, this difference was not statistically significant. According to the results of the analysis, the discipline/restriction ability of the parents with high stress level is also high. It has been determined that the self-efficacy scores of discipline/restriction and teaching skills before education differ significantly according to the number of repetitions at home. It was found that the self-efficacy scores of the play skill showed a significant difference according to the number of repetitions at home and the duration of education. Before and after the education, self-efficacy scores in parenting stress and parenting skills; it was found that there was no significant difference according to the age of the child, te frequency of repetitions at home, the level of parental education and weekly education hours.