Simulation of water treatment plant
Su arıtma tesisi simülasyonu
  1. Tez No: 77263
  2. Yazar: HACER GÖKNUR ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Bilgisayar modelleri, bilgi temelli uzman sistemlerin ve simulasyon uygulamalarının bir parçası olarak çevre teknolojisi alanında geliştirilmektedir. Aynı gelişim su arıtma tesislerinin tasarımında karar vermede gerekli parçalardan biri olmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, su arıtma tesisi tasarımının yapılabilmesine olanak verecek hızlı, doğru kesin sonuç veren ve kullanımı kolay bir program geliştirmektir. Bu çalışmada, yatırım maliyetlerinin ve işletme giderlerinin büyüklüğü nedeniyle optimum ve geniş kullanım alanı olan altı tesis alternatifi, seçilmiştir. Yazılımdaki tesisler havalandırma, koagülasyon, sedimentasyon, filtrasyon, dezenfeksiyon üniteleridir. Bilgisayar modeli olay bağımlı ve nesneye yönelimli bir uygulama geliştirme aracı olan Microsoft Visual Basic 3.0. ile genştirilmiştir. Program Microsoft Windows fonksiyonlarını içeren (3.1. veya üst versiyonlar) uygulama araçlarıyla çalıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computer modeling systems as part of knowledge-based expert systems and simulations have been developed in the field of environmental technology. The same development is becoming an integral part of decision making in design and control of water treatment plant. The objective, of this study is to develop a computer model in order to design water treatment plants which can be run easily, rapidly, correctly, and certainly. In the study, six plant alternatives which are commonly used are choosen by considering the investment and operation costs. These plants comprise of aeration, coagulation, flocculation, sedimentation, filtration, and disinfection units. Computer model is implemented by Microsoft Visual Basic 3.0. which is a event driven and object oriented application development tool. This program is run by application tools including Microsoft Windows functions (3.1 or further versions).