Seferihisar ve Balçova jeotermal alanlarının karşılaştırmalı hidrojeolojisi
The Hydrogeological compare of Seferihisar and Balçova Geothermal areas
  1. Tez No: 77264
  2. Yazar: ARZU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma, izmir Üine bağlı Balçova ve Seferihisar ilçelerinde jeotermal alanlardaki sıcak suların karşılaştırmalı hidrojeolojik çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışma alanında en yaşlı kaya birimi olarak Kratese yaşlı kumtaşı-seyl ardalanmasından oluşan izmir Filiş birimi yer almaktadır. Birim içerisinde yer yer serpantinit ve diyabaz çıkışları gözlenmektedir. Ayrıca birim içerisinde değişik boyutlarda Triyas yaşlı kireçtaşı olistolitleri uyumsuzlukla yer almaktadır. Birim tektonizmaya bağlı olarak değişik yönlerde kırık sistemleri kazanmıştır. Birim üzerine açısal uyumsuzlukla gelen Neojen yaşlı birimler ise, kiltaşı, kumtaşı, çakıltaşı ve killi kireçtaşlarından oluşmaktadır. Neojen birimler sıcak su açısından fazla bir önem taşımamaktadır. Alttaki birimleri Kuvatemer yaşlı Aluvyon ve Traverten uyumsuzlukla üstler. Bölge tektonizma sonucu oluşan KD-GB yönlü faylar boyunca sıcak su kaynaklarının çıkmasına neden olmuştur. Seferihisar ve Balçova Jeotermal sistemleri bu fay hatları boyunca oluşmaktadır. Seferihisar Jeotermal sisteminde bulunan sıcak su kaynaklarından Doğanbey Tuzlası ve Doğanbey Burnu deniz suyu kökenli olup hızlı döngülü sistemlerdir. Karakoç ve Doğanbey Ilıcaları meteroik kökenli olup yüzeye erişirken deniz suyunun karıştığı döngülü bir sistemdir. Balçova jeotermal sisteminde ise sıcak sular meteorik kökenli olup hızlı döngülü sistemden oluşmaktadır. Seferihisar bölgesindeki sıcak suların ortalama sıcaklıkları 60-80 °C iken Balçova' da sıcak suların ortalama sıcaklıkları ise 100-120 °C arasında değişmektedir. Seferihisarbölgesindeki Doğanbey Tuzlası ve Doğanbey ılıcasında sıcak suların kondiktivite değerlerinin yüksek olması (12000 mikromho/cm) deniz kökenli olduğunu göstermektedir. Fakat Balçovadaki sıcak suların kondiktivite değerlerinin düşük olması (1500 mikromho/cm) olması meteorik kökenli olduğunu göstermektedir. Genelde sıcak suların çıktığın sistemlerin KD-GB yönlü faylardan oluşması nedeniyle, iki jeotermel sistemin aynı tektonizmanın ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Balçova ve Seferihisar jeotermal alanları günümüzde önemi artan alanlardan biridir. Gerek izmir İline yakınlığı ve gerekse sahip olduğu potansiyelleri ile, günümüzde İzmir İli ve dolayısı ile ülke ekonomisi için alternatif enerji kaynağı olarak görülmektedir. Balçova ve Seferihisar jeotermal alanlarında elektrik üretimi ve ısıtmacılıkta kullanılabilecek büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Seracılık ve deniz turizminin ilerlemesiyle konut ısıtılmasında, kullanıldığında büyük bir enerji tasarrufu sağlanacaktır. Söz konusu bu alanların bir çok bilinmeyen yönü olduğu kesindir. Bununla beraber ileriye dönük olarak bu enerji kaynağından faydalanabilmek amacıyla bir çok kuruluş tarafından yatırımlar yapılmaktadır. Sahip olduğumuz bu kaynaklardan uzun süreli ve ekonomik olarak faydalanabilmek için, onların beslenme, boşalım ve rezervuar özellikleri dikkatli bir şekilde incelenmeli, günlük gereksinimlere cevap verecek jeotermal kuyuların açılmasında bilimsel ilkelere uygun önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, consist of hydrogeological comparison of geotermal areas of the Balçova and Seferihisar in İzmir. The Cretaseus Izmir Flysch units consist of strangly deformed internal fabric, is composed of a matrix of flysch and matrix Volcanic, Serpantinitics rocks of Campanieh age and blocks of neritic Limestone up to in İzmir Flysch units. The Neogene units consist of Sandstone, Claystone and Limestone, which discördans top of the Izmir Flysch units. Seferihisar and Balçova Höt water spring effect of KD-GB fault accure of the tectonizm. Doğanbey Tuzlası and Doğanbey Burnu hot water spring consist of speed Ocean water, but Karakoç and Doğanbey spring are accuring of meteorics water. Seferihisar hot water springs temperature are 60-80 °C, but Balçova hot water springs 100-120 °C. Seferihisar water condiiktivity are 12000 micromho/cm and Balçova hot water condiiktivity are very low than the Seferihisar hot water. The same of the tectonizm accuring of Seferihisar and Balçova geotermal system. In today, Balçova and Seferihisar geotermal systems are very importand area for Elektrical energy in Izmir. Balçova and Seferihisar geotermal areas are very suitable system for electrical energy and heating system of home and greenhouse. There are a lot of unknown parameters so, some investigations are planned to using geotermal sources in new future. To use, economically and long life from these sources it should be study on recharge, decharge area reservoir properties and the new geotermal wells should be diffed accuring to the scientific principples. xiu