İzmir Seferihisar ve Balçova jeotermal bölgelerdeki binalarda radon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of the radon concentration at the building near the geothermal areas in Seferihisar and Balçova in Izmir
- Tez No: 276381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM MURAT SAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Radyoaktif bir gaz olan radonun solunum yoluyla alınması insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmaktadır. İnsanlar zamanlarının büyük bir kısmını kapalı mekanlarda geçirdikleri için radona maruz kalmaları önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, jeotermal alanlarda bulunan binalarda binaiçi radon konsantrasyonlarının belirlenmesi ve bulunan sonuçların standart değerler ile karşılaştırılmasıdır. Çalışma bölgesi olarak İzmir Seferihisar ve Balçova bölgesinde bulunan jeotermal alanlarda yer alan binalar seçilmiştir. Ölçümler, Haziran 2009-Mayıs 2010 olmak üzere aylık olarak yapılmıştır. Radon ölçümlerinde katıhal nükleer iz kazıma detektörleri (LR115 tip 2) kullanılmıştır. Bu yöntemde, LR115 film detektör bir difüzyon kabı içine yerleştirilerek radon etkisine maruz bırakılmıştır. Radonun radyoaktif bozunumu sonucu alfa taneciğinin film detektör üzerinde bıraktığı izler kimyasal bir yöntemle açılarak mikroskop altında görüntülendikten sonra sayılmaktadır. Yapılan ölçümlerin sonuçlarına göre Seferihisar bölgesinde binaiçi radon konsantrasyonu 169 Bq/m3 ile 958 Bq/m3 arasında iken, Balçova bölgesinde bu aralık 302 Bq/m3 ile 706 Bq/m3 olarak saptanmıştır. Sonuçlar literatürdeki limit değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A long term exposure to radon, mainly via inhalation, increases the risk for human health. Depending on how houses are constructed and ventilated, for most people, the highest exposure to radon comes from the home. The aim of the thesis is to determine indoor radon concentration at the buildings in the vicinity of the geothermal areas in Seferihisar and Balçova, and to compare them with the literature. The measurements were done monthly at several locations between June 2009 and May 2010. The measurements of indoor radon were performed with solid state nuclear track detector (LR?115 type 2 film). In the present study, a number of closed tubes are placed in the several buildings. In each closed tubes contain some piece of plastic film (LR?115). The tube is left in place for a month. After the exposition time the piece of films are removed and submitted the chemical etching. The films are read to determine the number of alpha track records via microscope. The results are found between 169 Bq/m3 and 958 Bq/m3 in Seferihisar, 302 Bq/m3 and 706 Bq/m3 in Balçova. The results were compared with literature limit values.