Steroid-responsive Enzephalopathie bei Autoimmunthyreoiditis alsDifferentialdiagnose der Creutzfeldt-Jakob-Krankheit
Creutzfeldt-Jakob hastalığının ayırıcı tanısı olarak otoimmün tiroiditte steroid yanıtlı ensefalopati
- Tez No: 772645
- Danışmanlar: PROF. DR. INGA ZERR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Obstetrics and Gynecology, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Almanca
- Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Otoimmün tiroiditte (SREAT) steroid yanıtlı ensefalopati, çok çeşitli nöropsikiyatrik semptomlar ve yüksek tiroid antikorları ile karakterizedir. SREAT sporadik Creutzfeldt-Jakob hastalığını (sCJD) taklit edebilir ve her iki antitenin ayrımı önemlidir çünkü SREAT kortikosteroidlere yanıt verir. Yöntemler: Ağustos 1994 ile Ekim 2008 arasında Göttingen'deki CJD Gözetimi için Ulusal Referans Merkezine bildirilen hastaların verileri geriye dönük olarak incelendi. Vaka ve kontrol gruplarında 49 hastada SREAT ve 48 hastada yüksek tiroid antikorları ile sCJD vardı. Sonuçlar: Tiroid peroksidaza karşı antikorlar hem SREAT (%86) hem de sCJD'de (%88) en yaygın antikorlardı, bunu tiroglobülin (SREAT, %63,3; sCJD, %39,6; p=0,020) ve TSH-reseptör-antikorları takip etti ( SREAT, %14,3; sCJD, %2,1; p=0,059).
Özet (Çeviri)
Objective: Steroid-responsive encephalopathy in autoimmune thyroiditis (SREAT) is characterized by a wide range of neuropsychiatric symptoms and elevated thyroid antibodies. SREAT can mimic sporadic Creutzfeldt-Jakob disease (sCJD) and the distinction of both entities is important because SREAT responds to corticosteroids. Methods: Data of patients reported to the National Reference Center for the Surveillance of CJD in Göttingen between August 1994 and October 2008 were retrospectively reviewed. In the case and control groups, 49 patients had SREAT and 48 had sCJD with elevated thyroid antibodies. Results: Antibodies against thyroid peroxidase were the most common antibodies in both SREAT (86%) and sCJD (88%), followed by antibodies against thyroglobulin (SREAT, 63.3%; sCJD, 39.6%; p=0.020) and TSH-receptor-antibodies (SREAT, 14.3%; sCJD, 2.1%; p=0.059).