Sanal-dijital kültür çağında geleneksel Türk yemek kültürü
Traditional Turkish food culture in the age of virtual-digital culture
- Tez No: 772649
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Gastronomy and Culinary Arts, Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Sanallaşma ve dijitalleşme bilgi, haber, eğitim, siyaset, sağlık, reklam, ticaret, turizm, oyun, eğlence, müzik vb. pek çok unsuru kapsayan büyük bir dönüşümdür. Dijitalleşme ekseninde gerçekleşen bu dönüşüm, dijital kültür adı verilen büyük bir alan ortaya çıkarmaktadır. Yeni çağda içeriğe ulaşma, içeriği aktarma/öğretme/öğrenme, içeriği arşivleme ve pazarlama biçimleri ve yöntemleri –artan bir hızla- dijital tabanlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yaşanan bu gelişim, değişim ve dönüşüm yeni düşünce yapıları ve yaşam şekilleri oluşturmaktadır. Yemek ise bir kültür öğesi olarak dijital medyanın içeriğinin önemli bir bölümünü oluşturmakta ve sosyal medya platformlarına canlılık kazandırmaktadır. Dijital kültür çağı olarak tanımlanan bu süreçte geleneksel Türk yemek kültürü de bilgi, beceri, yaratıcılık, üretim, tüketim, anlatım, gösterim, reklam, pazarlama gibi pek çok noktada varlık alanı bulmakta ve önemli bir dönüşüm içerisine girmektedir. Bu bağlamda bu tezde sanal-dijital kültür çağı içerisinde dijital platformlardan hareketle geleneksel Türk yemek kültürünün çok yönlü çözümlemesi yapılmıştır. Sanal-dijital ortamlara yansıyan geleneksel Türk yemek kültürüne yönelik yazılı/görsel/işitsel veriler teknoloji, sistem, insan, mekân, olgu, süreç ve ürün boyutuyla disiplinlerarası bir perspektifle analiz edilmiştir. Bu doğrultuda ilgili veriler performans teori ve işlevsel kuramın yanı sıra göstergebilimsel ve kültürel-psikolojik yaklaşımlarla çözümlenmiştir. Son olarak dijitalleşme olgusunun yemek kültürü açısından evrileceği noktalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Sanal, dijital, dijital kültür çağı, internet folkloru, geleneksel yemek kültürü,
Özet (Çeviri)
Virtualization and digitalization is a major transformation that encompasses many elements such as information, news, education, politics, health, advertising, trade, tourism, games, entertainment, music, etc. This transformation, which takes place on the axis of digitalization, reveals a large area called digital culture. In the new age, content access, teaching-learning, archiving and marketing are increasingly carried out in a digital-based manner. This development, change and transformation has created new ways of thinking and life styles. Food, as a cultural element, constitutes an important part of digital media content and brings vitality to social media platforms. In this process, which is defined as the age of digital culture, traditional Turkish food culture enters into a transformation at many points such as knowledge, skill, creativity, production, consumption, expression, show, advertising and marketing. In this context, in this thesis, a multi-dimensional analysis of traditional Turkish food culture has been made based on digital platforms in the era of virtual-digital culture. Written/visual/audio datas which related traditional Turkish food culture in virtual-digital environments have been analyzed with an interdisciplinary perspective in terms of technology, system, people, space, phenomenon, process and product. In this direction, the relevant data were analyzed with performance theory, functional theory, semiotic and cultural-psychological approaches. Finally, the future of the digitalization phenomenon in terms of food culture has been tried to be determined. Keywords Virtual, digital, digital culture age, internet folklore, traditional food culture,