İzmir kenti kıyı ilçeleri iklim değişikliği kırılganlık analizi
Climate change vulnerability assessment of İzmir coastal districts
- Tez No: 772654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM COŞKUN HEPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kentler, iklim değişikliği karşısında kırılganlığı en yüksek sistemlerin başında gelmektedir. Bu durum nüfusun ve kentin fiziki altyapısını büyük ölçüde etkilemektedir. Yaşanan iklim kaynaklı afetler ve sonucunda yaşanan hasar ve kayıplar, kentlerde iklim değişikliğine uyumun bir zorunluluk haline geldiğini göstermektedir. Kırılganlık (etkilenebilirlik) analizleri, kent içindeki kırılganlığı yüksek alan, sektör ve grupların belirlenmesini sağlayarak, iklim tehlikeleri karşısında uyum strateji ve eylemlerinin geliştirilmesi için gerekli temeli sağlamaktadır. Bu çalışmada, İzmir kenti kıyı ilçelerinin, yüksek sıcaklık, sel ve taşkın, deniz suyu seviyesinin yükselmesi iklim tehlikelerine karşı kırılganlık düzeyinin belirlenmesi ve haritalanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda kıyı ilçelerinin iklim tehlikeleri karşısındaki kırılganlığı maruziyet, duyarlılık ve uyum kapasitelerin belirlenmesi işlem adımlarıyla ArcMap 10.8 yazılımında, mahalleler ölçeğinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, tüm kıyı ilçelerinin iklim değişikliğinin etkileri karşısında kırılgan olduğunu göstermiştir. En yüksek kırılganlığa sahip ilçelerin Bayraklı ve Konak, an az kırılganlığa sahip ilçelerin ise Güzelbahçe ve Narlıdere olduğu tespit edilmiştir. Karabağlar ve Buca ilçelerinde uyum kapasitesinin çok düşük olduğu, bu durumun duyarlılık ve kırılganlık düzeyinin yüksek çıkmasında etkili olduğu ilişkilendirilmiştir. Bulgular doğrultusunda, kırılganlığı yüksek alanların uyum kapasitesi ve iklim direncinin artırılmasına yönelik çeşitli için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are among the systems with the highest vulnerability to climate change. This situation greatly affects the population and the physical infrastructure of the city. Damages and loses experienced as a result of climate related disasters showed that adaptation to climate change has become a necessity in cities. Vulnerability assessments provide the necessary basis for development of adaptation strategies and actions in the face of climate hazards by identifying areas, sectors and groups with high vulnerability in the city. This study aims to, determine and map the vulnerability level of the coastal districts of İzmir to climate change hazards such as hight temperatures, floods and sea level rise. In this context, determination of vulnerability, exposure, sensitivity and adaptation capacities of coastal districts to climate hazards was carried out on the scale of neighborhoods in ArcMap 10.8 software, with process steps. The findings showed that all coastal districts are vulnerable to effects of climate change. It has been determined that districts with the highest vulnerability are Bayraklı and Konak, while the districts with the least vulnerability are Güzelbahçe and Narlıdere. It has been associated that the adaptation capacity is very low in Karabağlar and Buca districts, which is effective in the high level of sensitivity and vulnerability. In line with the findings, recommendations have been developed for various ways to increase the adaptation capacity and climate resilience of areas with high vulnerability.