Aspects of constitutive modeling in continuum-kinematics-inspired peridynamics
Sürekli-ortamlar kinematiğinden ilham alan peridinamik için yapısal modelleme
  1. Tez No: 772693
  2. Yazar: EKİM EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALI JAVILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sürekli-ortamlar kinematiğinden ilham alan Peridinamik (CPD), yakın zamanda, termodinamik olarak tutarlı olan, geometrik olarak doğru bir peridinamik (PD) formülasyonu olarak önerilmiştir. Orijinal PD formülasyonunun aksine, CPD Poisson etkisini doğru bir şekilde yakalayabilir. CPD bir, iki ve üç komşu etkileşimlerinden oluşur. Yerel olmayan elastisitenin izotropik CPD formülasyonu bu nedenle uzunluk, alan ve hacim değişimi ile ilişkili üç malzeme sabiti içerir. Bu yazı, iki ve üç boyutlu problemler için CPD'nin malzeme parametreleri ile izotropik, doğrusal elastisite arasındaki ilişkileri kurmayı amaçlamaktadır. CPD enerji yoğunluğu için iki alternatif sunulmuştur. Afin deformasyonlar için enerji yoğunluklarının analitik çözümleri bulunmuştur. CPD'nin üç malzeme parametresinin, doğrusallaştırılmış çerçevede iki bağımsız parametreye indirgendiği ve Lamé parametreleri gibi herhangi bir çift izotropik, doğrusal elastisite sabiti cinsinden ifade edilebileceği gösterilmiştir. İlk Lamé sabiti için fiziksel bir yorum sağlanmıştır. Son olarak, CPD malzeme parametreleri için kabul edilebilir aralıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Continuum-kinematics-inspired Peridynamics (CPD) has been recently proposed as a geometrically exact formulation of peridynamics (PD) that is also thermodynamically and variationally consistent. Unlike the original formulation of PD, CPD can accurately capture the Poisson effect. CPD consists of one-, two- and three-neighbor interactions. The isotropic CPD formulation of non-local elasticity therefore involves three material constants associated with length, area and volume. This manuscript aims to establish the relationships between the material parameters of CPD and isotropic linear elasticity for two- and three-dimensional problems. Two alternatives for the CPD energy density are introduced. Analytical solutions of the energy densities for affine deformations are derived. It is shown that the three material parameters of CPD reduce to two independent parameters in the linearized framework, and can be expressed in terms of any pairs of isotropic linear elasticity constants, such as Lamé parameters. The analysis here provides a physical interpretation for the first Lamé constant. Finally, the admissible ranges for CPD material parameters are established.