The analysis of the competitive advantage of Saudi Arabia on oil
Suudi Arabistan'ın petroldeki rekabet avantajının analizi
  1. Tez No: 772703
  2. Yazar: FAHAD ROWDAN M. ALANAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN AKYÜZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Suudi Arabistan'ın küresel petrol pazarındaki ve petrokimya endüstrilerindeki konumunu ayrıntılı olarak incelemektedir. Suudi Arabistan Krallığı'nın genel mülkleri ve Suudi Arabistan'daki petrol tarihine de konu açısından önemi nedeniyle değinilmiştir. Bu tezin ikinci bölümü rekabeti bir kavram olarak incelemektedir. Rekabetçilik tek başına yeterli değildir; hedeflerine ulaşmak için uygun bir stratejiye ve belirli yeteneklere sahip olmak gerekir. Bu faktörler, rekabet avantajı olarak bilinen şeyi oluşturur. Araşırmada hem genel rekabet avantajı kavramını hem de onu etkileyen faktörleri ve Suudi Arabistan'ın petrol endüstrisindeki rekabet avantajını ayrıntılı olarak tartışmaktadır. NEOM ve Vizyon 2030 gibi Suudi Arabistan'ın geleceğini ilgilendiren projeler, avantajları ve geleceğe yönelik riskleri ile anlatılmakta ve tartışılmaktadır. NEOM'un yasaları, vergi sistemi ve mevzuatı ile bağımsız bir ekonomik bölge olması bekleniyor. Vizyon 2030 ise özel sektör iş gücünün Suudileştirilmesini hedefemekte ve toplam 13 farklı programdan oluşmaktadır. Bu tezde, rekabet gücünü değerlendirmek için SWOT Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Suudi Arabistanın Petrol pazarındaki zayıflıklar ve fırsatları listelenmiş, ileriye yönelik olarak da hangi fırsatları değerlendireceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the position of Saudi Arabia in the global oil market and petrochemical industries in detail. The Saudi Arabian Kingdom's general properties and oil history in Saudi Arabia are also touched upon due to their significance for the topic. The second chapter of this paper examines competition as a concept. Competitiveness is not enough by itself; one must have a corresponding strategy and specific talents in order to reach their target. These factors make up what is known as a competitive advantage. This paper discusses both the general concept of competitive advantage and the factors influencing it and the Saudi Arabian competitive advantage in the oil industry in detail. Projects concerning Saudi Arabia's future, such as NEOM and Vision 2030, are explained and discussed with their advantages and future risks. NEOM is expected to be an independent economic zone with its laws, tax system, and legislation. Vision 2030, on the other hand, seeks the Saudiization of the private sector's workforce and consists of 13 different programs. This thesis uses SWOT Analysis for evaluating competitiveness. The rising weaknesses and opportunities are listed according to the analysis results.