Design of absorbtion refrigeration for vehicles by utilising exhaust gases
Egzos gazından yararlanılarak araçlar için absorbsiyonlu soğutma sisteminin dizaynı
  1. Tez No: 77271
  2. Yazar: SERDAR HAYTABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, taşıtlarda dışarı atılan eksoz gazı enerjisinden yararlanılarak çalışacak bir absorbsiyonlu soğutma sistemi tasarımı yapılmıştır. Sistemde akışkan olarak lithium bromür ve su karışımı kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan taşıt klimaları çalışmaları esnasında kompresör, taşıt üzerinde büyük bir performans azalmasına sebebiyet vermektedirler. Takriben 4 kw kadar olan bu güç azalmasının ortadan kaldırılması için çevrimi içerisinde kompresör bulunmayan absobsiyonlu soğutma sisteminin tasarlanması uygun görülmüştür. Bu sistemde diğer soğutma sistemlerinden farklı olarak genaratör kullanılmaktadır. Genaratör enerjisini eksoz gazından alacak şekilde dizayn edilerek, eksoz gazının 500 °C olan ısı enerjisinin geri kazanımı sağlanmış olacaktır. Enerji kazanmalarının ön plana çıktığı günümüz şartlarında bu sistem için olumlu bir yer teşkil etmektedir. Tasarlanan 4 kişilik taşıt absobsiyonlu soğutma sisteminde dış hava sıcaklığı 30 °C, taşıt sıcaklığı 20 °C, ortalama araçhızı 15 m/sn kabul edilmiştir. Bu şartlara göre dizayn edilen sistemin basit konstrüksiyon değişiklikleri ile tatbik edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research; an absorption cooling system is designed by using the energy exhaust gas that is thrown out in the means of transportation. In the system; LiBr H2O pair is used as liquid. The air conditioners that are used nowadays couse a great loss of performance by compressor in the engine of the car. To stop this loss of almost 4 kw of performance, designing an absorption cooling system in which no compressor is found out in the cycle is suitabely considered. Different from the other systems, generator is used in this system. The recycle of 500 °C of thermal energy of exhaust gas will be provided by designing the generator taking its energy from the exhaust gas. This has a positive role for the system in the circumstances of the time being which the recycle of energy becomes much more neccessary. In the absorption cooling system that is designed for a mean of transportation of 4 people, the ambient temperature of 30 °C, inner temperature of 20 °C and average velocity of 15 m/s are assumed. The system that is suitably designed for these conditions should be applied by simple changes of contraction.