The comparison of Ophisops elegans populations from Afyon and İzmir
Afyon ve İzmir Ophisops elegans populasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 77272
  2. Yazar: FATMA İRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Bu araştırmada İzmir ve Afyon civarından temin edilen Ophisops elegans materyalleri taksonomik yönden incelenmiştir. Adı geçen bölgelere ait populasyonlar folidosis özellikleri, vücut ölçü ve oranlan, renk ve desen bakımından etraflıca karşılaştırılmıştır. Yapılan taksonomik karşılaştırma sonucunda Afyon ve İzmir Ophisops elegans populasyonlarının birbirlerinden dikkate değer bir farklılık göstermedikleri saptanmıştır. Tüm özellikleri bakımından İzmir materyaline benzeyen Afyon örneklerinin de O. e. macrodactylus alttürüne dahil edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, Ophisops elegans materials provided around İzmir and Afyon districts were taxsonomically studied. Populations collected from above mentioned districts were compared in detail in terms of their folidosis features, body measurement and ratio, colour and pattern. Taxsonomic comparasions indicated that Ophisops elegans populations obtained from Afyon and İzmir districts did not have a significant taxsonomic difference. It was concluded that speciments obtained from Afyon district demonstrated a close resemblance to İzmir material hence should be included in the subspecies O. e. macrodactylus.