Turco-Westerns: Aesthetic and thematic politics of a transnational and translocal genre
Türko-Westernler: Uluslarötesi ve mekan ötesi bir film türünün estetik ve tematik politikaları
- Tez No: 772728
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye hudutlarındaki yaşam, etnik kimlik ve Türkiye-A.B.D. ilişkisi hakkında bir film türü ne gibi yorumlarda bulunabilir? Western türünün sinematografisi ve ikonografisi Türkiye'ye nasıl yansımıştır? Bir ulusal sinema endüstrisi ikonik bir film türünü hangi ulusötesi akışlar aracılığyla uyarladı ve Western türünün Türkiye beyazperdesine uyumunu sağladı? Bu çalışmada Türkiye sinema tarihini 1959-1975 yılları arasında üretilen Western türü filmlere odaklanarak inceleyerek Türko-Western adlı yeni bir parametre altında katalogluyorum. Türko-Western terimi ile bu Westernlerin Türk değil, Türkiyemsi olduğunun altını çizerek çeşitli öznellikler taşıyan bir ülke olarak Türkiye ile ilişkili olmanın getirdiği tüm etik, siyasi ve estetik unsurları taşıdıklarını vurguluyorum. Tezim, Türko-Western filmlerinin genel külliyatına atıfta bulunup Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden, 1959), Çifte Tabancalı Damat (Nuri Ergün, 1967) ve Aç Kurtlar (Yılmaz Güney, 1969) gibi filmlere odaklanarak Western türünü Türkiye'ye taşıyan ve benim mekanötesi bir çerçevede yorumladığım Türko-Western filmlerinin politik ve estetik duruşlarını inceliyor. Bu çalışmada eleştirisel bir bakış açısı ile Türk film yapımcılarının Avrasya ya da Anadolu olarak bilinen coğrafyaya nasıl mitleşmiş Vahşi Batı unsurlarını yansıttığını ya da Western türünü, bu türün unsurlarını, ve Vahşi Batı mitlerini nasıl Türkiye coğrafyasından çıkan kültürel referanslar ve karakterler ile harmanlayıp yansıttıklarının tartışıyorum.
Özet (Çeviri)
What can one interpret about life in the Turkish frontier, ethnic identity, and Turkey-U.S. relationships from Westerns made in Turkey? How did the cinematography and iconography of the Western genre translate into Turkey? How does a national cinema industry adapt an iconic film genre, and what transnational flows enabled the syncretization of the Western genre into the Turkish silver screen? Examining the history of cinema in Turkey with a focus on films produced between 1959 and 1975, when there was a noticeable Western genre film production in Turkey, I explore the Turkish Western subgenre in this period and catalog them under a new parameter: Turco-Westerns. With my coining of Turco-Westerns, I imply that these Westerns are not Turkish but rather Turkey-ish: carrying all the ethics, politics, and aesthetics that come from being related to Turkey as a land carrying various types of subjectivities. My thesis explores these questions, alongside the Turco-Western canon, by exploring the aesthetic and thematic politics of Düşman Yolları Kesti (Enemy Has Cut Off All the Roads; dir. Osman F. Seden, 1959), Çifte Tabancalı Damat (Dual-wielding Groom; dir. Nuri Ergün, 1967), and Aç Kurtlar (The Hungry Wolves; dir. Yılmaz Güney, 1969) as case studies. Through this study, I negotiate the political and aesthetic motives of the Turco-Westerns that translocalized the Western genre to Turkey. By approaching Turco-Westerns through the critical perspective of translocalization, I am highlighting and negotiating how Turkish filmmakers integrated the elements of the Wild West into Asia Minor (also known as Anatolia) which formed the setting of their movies or rendered the filmic conventions of the Western and myths of the Wild West with characters and cultural references about Turkey.