Pierre Loti'nin gözüyle Türkiye ve batı medeniyeti
Turkey and western civilization from Pierre Loti's point of view
  1. Tez No: 265667
  2. Yazar: BAHAR GİDERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Batı toplumları ile Türklerin ilişkileri tarihin her döneminde yoğun, önemli ve vazgeçilmez olmuştur. Ancak doğunun en batısı, batının en doğusu olan Osmanlı Devleti ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile sürdürülen ilişkilerde batının kafasında bu topraklar zaman zaman dost, zaman zaman da içinde nefret duygusunu da barındıracak şekilde düşman gibi ve daima öteki olarak algılanmıştır. İçinde batının doğuya karşı klasik doğu klişeleriyle dolu bakışının yer aldığı bu algılama, bu resim her zaman ilişkilerle birlikte varolmaya devam etmiştir. Türklerin Avrupa topraklarında ilerlemeleri ile Türk'ün antik dünyanın katili olduğu kanısı yayılmış ve bu kanı Avrupa siyasi çevrelerinin tüm eylemlerinin felsefi dayanağını oluşturmuştur. Bu noktada Pierre Loti, Batı kafasındaki Türk resminin dışına çıkan, Trablusgarb, Balkan Savaşları daha sonrasında Birinci Dünya Savaşı'nda ve Milli Mücadele döneminde Türk'ü tüm dünya karşısında savunan, Batı kafasındaki boşluğa dokunan, bu boşluğun, bilgisizliğin başkalarınca sömürülmesine karşı çıkan bir isim olarak ortaya çıkmıştır.Biz bu çalışmamızda tüm savunmaları ile belki de bir Türkten daha fazla milli his ve şevk ile Türkleri savunan Pierre Loti'nin Türkler üzerine düşüncelerini, Türk dünyasını nerede gördüğünü, Türkleri neden sevdiğini ve Türkleri Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı boyunca sadece duygusal sebeplerle değil, ama ?Hak?, ?Adalet? gibi kavramlara da dayanarak nasıl savunduğunu aydınlatmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Relationships between Western societies and Turkey have always been dense, important and indispensable in every period of the history. However, in Western societies? relationships which were maintained with Ottoman Empire that was at the western part of the East and which was at the eastern part of the West, and now with Turkish Republic, these lands have sometimes been considered as a friend and sometimes as an enemy embodying the feeling of hatred and always as the other one. This perception and consideration, in which the views full of classical western clichés of West against East exist, have persistently continued in the relationships. By the progress of Turks in the European Lands, the opinion that Turks are the destroyer of the ancient world has spread and this opinion has been the philosophical base of the all activities of European Political circles. At this point Pierre Loti appeared as a character that appeared out of the consideration of West for Turks, that defended Turks against all world in the Turco-Italian War, Balkan wars, and then during the 1st World War and during the period of national struggle, and that made European realize the Turks and that was against the exploitation of the Turks.In this research, we will try to explain the ideas of Pierre Loti, who defended Turks by defenses with national feeling and enthusiasm maybe more than the feeling and enthusiasm of a Turk, about Turks, where he saw the Turkish World, why he liked the Turkish people, how he defended Turks during the Turco-Italian Wars, Balkan Wars and 1st World War not by just emotional reason but by depending on the concepts of ?right? and ?justice?.