Application of ISO 9000
ISO 9000 uygulaması
- Tez No: 77274
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Bu tez, orta ölçekli bir tekstil firmasında ISO 9001 Kalite yönetimi ve kalite güvence sisteminin belgelendirme çalışmasını sunmaktadır. Bu çalışmayla firmada kalite kültürünün oluşturulmasının yanı sıra ihracat pazar payının artırılması da amaçlanmıştır. Hedeflenen amaca ulaşabilmek için ISO 9000 ile ilgili eğitimler alındıktan sonra, dokümantasyon aşamasında Kalite El Kitabı, prosedürler ve talimatlar oluşturularak, bu dokümantasyonların uygulamaya geçirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Yukarıda belirtilen ISO 9001 çalışması GÜNAK LTD ŞTİ.'de uygulamaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents the documentation studies for ISO 9001 Quality Management and Quality Assurance System in a mid-scale textile company. In this study, besides the establishment of a Quality Culture, increasing the export market-share was also aimed. To attain the projected goal, training for ISO 9000 was conducted, and at the documentation stage, procedures and instructions were determined and a Quality Hand Book was prepared, and studies were conducted in relation with the application of these documents. The above mentioned ISO 9001 studies have been put into effect in GÜNAK LIMITED COMPANY.