Üniversitelerde idari personele göre algılanan güç mesafesi ve iş yaşam dengesi arasındaki ilişki
Power distance perceived by the administrative personnel and the the balance between life and work at universities
- Tez No: 772743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Üniversitelerde idari personele göre algılanan güç mesafesi ve iş yaşam dengesi arasındaki ilişki incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu çalışmada iki devlet ve üç vakıf üniversitesinden 217 kişiden veri toplanmıştır. Çalışmada demografik ve örgütsel değişkenler bakımından idari personelin güç mesafesi algıları ve iş-yaşam dengesi düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, devlet ve vakıf üniversitelerindeki idari personelin güç mesafesi algılarının anlamlı düzeyde farklı olduğu belirlenmiştir. devlet üniversitelerinde çalışanların güç mesafesi algılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca iş-yaşam dengesinin devlet üniversitelerinde çalışanlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara göre, iş-yaşam dengesinin kadın çalışanlarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada, güç mesafesi algısı ile iş-yaşam dengesi arasında anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulguların ilerleyen dönemlerde ilgili araştırma değişkenleri ile farklı örneklemlerle tekrarlanarak bulguların genişletebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, power distance perceived by the administrative personnel and the balance between life and work at universities has been examined. In this study, carried out in the relational survey model, data was collected from 217 people from two public and three foundation universities. In the study, power distance perceptions and work-life balance levels of administrative personnel were examined in terms of demographic and organizational variables. on the light of the findings of the study, it has been determined that the power distance perceptions of the administrative personnel in the public and foundation universities were significantly different It has also been determined that employees in public universities have higher poer perceptions and that work-life balance is higher in the employees of publice universities. In this context, it was observed that to work-life balance is higher in female employees. What's more, no significant relationship between power distance perception and work-life balance was found. It is thought that the findings can be expanded by repeating the related research variables with different samples.