Grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin kendini kabul edebilme, kendini anlatma, duygusal bakımdan açık olma ve başkalarıyla yakınlık kurabilme düzeylerine etkisi
The role of group counseling on university student's self acceptance, self expression, feeling reactivity and capacity for intimate contact
  1. Tez No: 214297
  2. Yazar: HAYRİYE TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin ?kendini gerçekleştirme? ve ?kendini anlatma? düzeylerini bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu amaç kendini gerçekleştirmenin ?kendini kabul edebilme, duygusal bakımdan açık olma, başkalarıyla yakınlık kurabilme? boyutları ile kendini anlatma bağlamında incelenmiştir. Bu bakımlardan bireylerin incelenmesinde E. Shostrom (1968) tarafından geliştirilen ve Yıldız Kuzgun (1971) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan ?Kişisel Yönelim Envanteri? ile Galassi ve Galassi (1974) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlaması Nilüfer Voltan Acar (1985) tarafından yapılan Kolej Kendini Anlatma Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2006?2007 güz yarıyılında Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise, Eğitim Fakültesi 1. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 40 kişilik deney ve 40 kişilik kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırma, deneysel araştırmanın gerçek deneysel desen yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu yöntem kapsamında öntest-son test modeli kullanılmıştır. Kontrol grubu kullanılmasının nedeni, bağımsız değişkenin deney grubu üzerindeki etkisini daha iyi tespit edebilmektir. Deney ve kontrol gruplarına kişisel yönelim envanteri ve kolej kendini anlatma ölçeği ön test olarak verilmiştir. 10 haftalık grupla psikolojik danışma oturumu sonucunda yine aynı ölçekler son test olarak deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulanmıştır. Gruplar arası ortalama puan f arklarının karşılaştırılmasında (0.05) esas alınarak ?t? testi kullanılmıştır. 2 Grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin kendini kabul edebilme, duygusal bakımdan açık olma ve başkalarıyla yakınlık kurabilme düzeylerine olumlu yönde etkilediği, kendini anlatma düzeyinde anlamlı bir farklılığa neden olmadığı sonucu elde edilmiştir. Cinsiyet açısından kişisel yönelim envanterinin alt boyutlarında (kendini kabul edebilme, duygusal bakımdan açık olma, başkalarıyla yakınlık kurabilme) anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Kendini anlatma bağlamında ise, kolej kendini anlatma ölçeğinin toplam puanlarında kızların lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Grupla danışmanın sınıf düzeylerine göre deneklerin sadece kendini anlatma düzeylerinde 4. sınıf öğrencilerinin lehine bir yükselmeye neden olduğu tespit edilmiştir. Kendini kabul edebilme, duygusal bakımdan açık olma, başkalarıyla yakınlık kurabilme düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. 3
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the ?self-actualization? and ?selfexpression? levels of the students of the Faculty of Education, Muğla University according to some variables. For this purpose, the dimensions of self-actualization, ?self-acceptance, feeling reactivity, capacity for intimate contact? and ?selfexpression? were investigated. Within this context, in order to evaluate the participants? ?Personal Orientation Inventory? developed by Shostrom (1968) and adapted to Turkish by Kuzgun (1971) and ?College Self-Expression? Scale developed by Galassi and Galassi (1974) and adapted to Turkish by Voltan Acar (1985) were used as data collection tools. The universe of the study consists of the students studying at the Education Faculty of Muğla University in 2006-2007 fall term. The sample of the study consists of a control group with 40 students and an experimental group with 40 students from the first year and fourth year students of the Education Faculty. The study was conducted by using the real empirical pattern method of the empirical study. Within the context of this method, pre- and post-test model was used. The reason why control group was used is to better determine the effect of the independent variable on the experimental group. Personal Orientation Inventory and College Self-Expression Scale were administered to both the control and experimental groups as pre-test. At the end of ten-week group experience, the same tests were administered as post-test to both the control group and experimental group. In the comparison of the scores of the groups, significance level was taken to be (0.05) and t-test was used. Intra-group psychological counseling was found to have positively affected students? levels of self-acceptance, feeling reactivity and capacity for intimate 4 contract but have brought about no significant difference in the level of self expression. With regards to gender, no significant difference was observed in the subdimensions (self-acceptance, feeling reactivity , and capacity for intimate contact) of Personal Orientation Inventory. On the other hand, significant difference in favor of the girls was found in the total scores of College Self-expression Scale in relation to self-expression. Intra-group counseling was found to have only increased the self-expression levels of the fourth year students. No significant difference was found in terms of selfacceptance, feeling reactivity, and capacity for intimate contact