Thermal and combustion simulation of liquid petroleum gas (LPG) fuelled oven
LPG fırınının ısıl ve yanma simülasyonu
  1. Tez No: 77277
  2. Yazar: TİMUR ÇAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada, şu an Teba firmasının ürettiği fırınlarda kullanılmakta olan ve problemleri olduğu bilinen brulör incelenmiş, mevcut problemleri giderecek yeni bir brulör tasarımı yapılmıştır. Öncelikle eski tip brulör firma takılarak test edilmiş ve fırın içi sıcaklığı, baca gazı çıkış sıcaklığı, fırın yan kapaklarındaki sıcaklıklar ve emisyon oranlan ölçülmüştür. Daha sonra prototipi yapılan yeni tip brulör firma takılarak test edilmiş ve eski brulördeki ölçümlerin aynısı yapılmıştır. Testler Teba Gunkol şirketinin gaz laboratuarında yapılmış olup başlıca üç cihazdan yararlanılmıştır. Testler Avrupa standartlarını esas alarak yapıldığı için yanma gazı olarak %100 bütan kullanılmıştır. Sonuçta fırın içi sıcaklık dağılımları, fırın enerji tüketimleri ve emisyon oranlan her iki tip brulör için saptanmış ve karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the burners, which has problems and used in Teba ovens, has been examined and to solve the problem new type burner has been designed. Firstly, the old type burner was tested mounting on the inner oven and inner oven temperature, flue outlet temperatures, side cover temperatures, and combustion products have been measured. Then, the new one was mounted and same tests have been applied. All the tests have been done in Teba in gas laboratory using majorly three different utilities. Tests have been done according to European standarts so 100% butane was used as combustion fuel. As a result, the temperature distribution, inner oven energy consumption and combustion products have been established and compared for the old and new burner.