An Investigation on the effects of different ecological conditions to the embriyological development of marine turtle populations
Farklı ekolojik şartların deniz kaplumbağası türlerinin embriyolojik gelişmleri üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 77276
  2. Yazar: ELİF TÜTÜN ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1996 üreme sezonunda K.K.T.C. Kuzey Karpaz Kumsal'ındaki Chelonia mydas populasyonu ile 1997 üreme sezonunda Dalyan Kumsalı'ndaki Caretta caretta populasyonu incelenerek ekolojik şartların bu türlerin embriyolojik gelişimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Üreme sezonu boyunca iz, yuva, yumurta ve yavru sayılan ile predatör etkilerine ait veriler de toplanmıştır. Kuzey Karpaz (1996) Kumsalı'nda 18 adet Chelonia mydas, Dalyan (1997) Kumsalı'nda ise 31 adet Caretta caretta yuvası üzerinde embriyolojik gelişimle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu yuvalarda yapılan kontrol açışlarında Kuzey Karpaz Kumsalı'nda Chelonia mydas türüne ait 498 adet, Dalyan Kumsalı'nda ise Caretta caretta türüne ait 423 adet ölü embriyo toplanmıştır. Ölü embriyoların alındığı yuvalardan kum örnekleri de alınarak hava, su ve tanecik analizleri yapılmıştır. Böylelikle belirlenen ekolojik şartların embriyonal gelişim ve ölümler üzerine etkisi araştırılmıştır. Kumsalların geneliyle ilgili olarak sağlanan veriler ise şöyledir: Kuzey Karpaz Kumsalı'nda 22 Chelonia mydas ve Caretta caretta yuvası olmak üzere toplam 29 yuva vardır. Bu yuvalardan çıkan 1813 tane yavrudan (1512 Chelonia mydas ve 301 Caretta caretta) 1360 tanesi (1193 Chelonia mydas ve 167 Caretta caretta) denize ulaşmıştır. Chelonia mydas yuvalarında ortalama inkubasyon süresi 57.63 (50-75) gün, Caretta caretta'larda. ise 51.80 (45-59) gündür. Araştırmalar sırasında bu kumsalda 5 Chelonia mydas ve 1 Caretta caretta plastik markayla markalanmıştır. Dalyan Kumsalı'nda 135 Caretta caretta yuvası yapılmıştır. Toplam 6003 yavru çıkışı olmuş ve bunlardan da 5275 tanesi denize ulaşmıştır. Caretta caretta yuvalarında ortalama inkubasyon 52.42 (39-75) gündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this survey, the effects of different ecological conditions to the embriyological development and mortality were investigated on TRNC Northern Karpaz Beach and Dalyan Beach in 1996 and 1997 breeding seasons. Data belong to tracks, nests, eggs, hatchlings and predators effects were also gathered. Studies about embriyological development were examined carefully on 18 Chelonia mydas nests On Northern Karpaz (1996) Beach and 31 Caretta caretta nests on Dalyan (1997) Beach. During the control opening of the nests, 498 death Chelonia mydas embryos from Northern Karpaz Beach and 423 death Caretta caretta embryos from Dalyan Beach were gathered. Also, sand samples were taken from the nests from were death embryos were gathered to determine the air and water amounts of the sand. By this way different effects of ecological to embriyological development and mortality were investigated. General data about the beaches are as follows: There were 22 Chelonia mydas and 7 Caretta caretta nests, as a total 29 nests on Northern Karpaz Beach. Of these nests, 1813 hatchlings (1 193 Chelonia mydas and 167 Caretta caretta) were able to reach to the sea. The overall incubation period avaraged 57.63 (50-75) days for Chelonia mydas and 51.80 (45-59) days for Caretta caretta. During the research period in 1996 5 Chelonia mydas and 1 Caretta caretta females were tagged with plastic tags on Northern Karpaz Beach. On Dalyan Beach 135 Caretta caretta nests were determined. 5275 of the total 6003 hatchlings were able to reach to the sea. The overall incubation period avaraged 52.42 (39-75) days. Also, 25 Caretta caretta females were tagged with chrome-steel mixture tags on Dalyan Beach.