Municipal wastewater characterization of İzmir City
İzmir kentinin evsel atıksu karakteristiği
- Tez No: 77279
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET 20. yüzyılın son çeyreğinde ülkemizin temel sorunlarından biri olan büyük yerleşim birimlerine göç ve artan kent nüfusu ve Türkiye'nin temel ekonomik politikaları arasında yer alan hızlı sanayileşme nedeniyle İzmir'in yaşadığı en büyük sorunlardan biri, İzmir Körfezi'nin kirlenmesi olmuştur. Artan nüfusun kullandığı su ve sanayi kuruluşları atıksularının alıcı ortam olarak doğrudan İzmir Körfezi'ne verilmesi sonucunda körfez kirlenerek bugünkü hale gelmiştir. 21. yüzyılda aynı sorunla yaşamak istemeyen İzmir, halen yapımı devam etmekte olan bir arıtma tesisi sayesinde bu sorundan kurtulmayı planlamaktadır. Endüstrilerden gelecek atıksular için kaynakta kontrol ya da atık azaltım metodlarının uygulanması da bu konuda önemli bir adım oluşturur. Kent atıksuyunun karakteristiği, arıtma tesisinin tasarım aşamasından tesisinin işletilmesine kadar, İzmir Kent Arıtma Tesisi ve benzeri bir çok tesis için en önemli faktörü oluşturur. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada bileşik sistemle toplanan İzmir Kenti atıksuyunun karakteristiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, atıksu karakterizasyonu ve atıksu debisi konusunda mevcut bilgi birikimi değerlendirilmiş, İzmir Kenti atıksu kaynaklan göz önüne alınarak, karakterizasyon çalışmasında birçok endüstriyel tesisin atıksularını deşarj ettiği akarsular ve birleşik atıksuyu temsil etmek üzere İzmir atıksu toplama sisteminde değişik noktalardan numuneler alınmıştır. Yıl boyunca meydana gelen mevsimsel salınımları gözleyebilmek amacı ile, farklı mevsimleri temsil eden tarihlerde numuler alınmıştır. Laboratuvar çalışmaları kapsamında özellikle İzmir Atıksu Arıtma Tesisi'nin işletilmesinde önemli olacağı düşünülen kirletici parametrelerincelenmiştir. Ancak atıksu debisi çalışması için; derelerde ve kanalizasyon sisteminde yapılması düşünülen ölçümler, koşulların yetersizliği sebebiyle gerçekleştirilememiştir. İzmir kentinin bileşik sistemle toplanan evsel nitelikli atıksularının mevsimsel değişimlerini ortaya koymak amacıyla elde edilen veriler grafik ve istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of Turkey's developing industry immigration from rural to metropolitan areas has increased the populations of these metropolises in the last quarter of 20th century. Pollution of Izmir Bay is one of the biggest problems in İzmir. Due to the increase in population and direct discharge of municipal and industrial wastewater to the Izmir Bay significant pollution problems in Izmir Bay resulted. Izmir is planning to overcome this problem by building a municipal wastewater treatment plant. Information on wastewater characteristics of a city is important from the design and the operation standpoints of a wastewater treatment plant. Therefore, it is the major objective this thesis to characterize the municipal wastewater of Izmir as a basis for design and operation of the wastewater treatment plant. In this study, collected information on the wastewater characteristics and flowrates were evaluated. Considering the wastewater sources of Izmir, samples were collected from the streams where industrial wastewater was discharged and from the sewerage system in order to represent the municipal wastewater. The samples were collected throughout a year in different seasons, on different dates to account for the seasonal variations in wastewater characteristics. During the experimental studies, the pollution parameters important for Izmir Municipal Wastewater Treatment Plant were measured. Because of the insufficient conditions the flowrate data could not be collected. In order to observe the seasonal variations in the municipal wastewater of Izmir, the gathered data was evaluated graphically and statistically.