Fen bilimleri dersi kazanımlarının ortaokul öğrencilerine bilim tarihi destekli argümantasyon süreçleriyle öğretimi
Teaching the science course outcomes to secondary school students with the argumentation process supported by the history of science
- Tez No: 772821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN MIHLADIZ TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Her geçen gün gelişmekte olan bilim; bireylerden merak, araştırma, sorgulama, inceleme, tartışma, eleştirel düşünme, analitik ve yansıtıcı düşünme, hayal gücü, yaratıcılık, problem çözme, karar verme, işbirliği içinde çalışma ve iletişim kurma gibi kritik becerilere sahip bilimsel okuryazar bireylerin yetiştirilme ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bireylerin bilimsel okuryazarlık seviyesine ulaşabilmelerinde geçmişten günümüze bilimin ortaya çıkışı, gelişimi ve ortaya koyulan ürünlerin keşfedilme süreçleri kısacası bilimin doğası unsurlarından biri olan bilim tarihi anlayışı kazanmaları ve olaylara, olgulara araştıran/sorgulayan ve inceleyen bireyler olarak bakabilmeleri için argümantasyon yaklaşımının öğretimde yer alması oldukça önemli görülmektedir. Bu bağlamda, araştırmanın amacı fen bilimleri dersi için“Bilim Tarihi Destekli bir Argümantasyon Süreci (BTDAS)”tasarlayarak bir öğretim modeli ortaya koymak ve bu modeli farklı açılardan değerlendirmektir. Araştırma kapsamında bilim tarihi destekli argümantasyon süreci ile gerçekleştirilen öğretim sürecinin; argümantasyon modeli unsurlarını içermesi, bilim tarihi temelinde bilimin doğasının öğretime sağladığı katkılar, ünite kazanımlarının öğretim sürecine entegrasyonu, öğrencilerin argüman oluşturma becerilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada nitel araştırmaya uygun olarak“Durum Temelli Tasarım Geliştirme”deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet okulunun 6.sınıfında eğitim gören 23 öğrenci ve görev yapmakta olan bir fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Fen bilimleri dersi“Madde ve Isı”ünitesinin“yoğunluk”konusunda BTDA süreciyle gerçekleştirilen öğretime ilişkin öğrenci görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ortaya koyulmuştur. Ayrıca öğretim sürecinde, öğretim modelinin uygulayıcısı olan fen bilimleri öğretmeni ile de yarı yapılandırılmış bir form aracılığıyla görüşme yapılmıştır. Bunun yanı sıra derslerden elde edilen gözlem kayıtları ve dokümanlarda veri toplama aracı olarak değerlendirilmiştir. Öğretmen ve öğrenci görüşlerini doğrulamak ve daha detaylı anlamak için gözlemlerden önce ve sonra uygulayıcı öğretmen ve bir uzman ile sürece ilişkin ayrıntılı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda fen bilimleri dersinde gerçekleştirilen BTDAS'nde öğrencilerin, argümantasyon modeli unsurlarından iddia, veri ve gerekçe bileşenlerini yeterli ve doğru kullandığı fakat destekleyici, niteleyici/sınırlayıcı ve çürütme bileşenlerini kullanmada yetersiz kaldığı görülmüştür. Ancak bilim tarihi temelinde bilimin doğasının fen öğretimine entegrasyonunun öğrencilere olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Ayrıca ünite kazanımlarının BTDAS yoluyla öğretimine ilişkin sonuçlar, araştırmada öğretim tasarımını uygun nitelikte oluşturma ve kazanımları amaca uygun olarak derse entegre etme konularında başarılı olunduğunu ve öğrencilerin argümantasyon oluşturma becerilerinin yine bu süreçte desteklendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing science day by day; It reveals the need to raise scientifically literate individuals with critical skills such as curiosity, research, inquiry, examination, discussion, critical thinking, analytical and reflective thinking, imagination, creativity, problem solving, decision making, working in cooperation and communicating. In order for individuals to reach the level of scientific literacy, it is considered very important to include the argumentation approach in teaching so that they can gain an understanding of the history of science, which is one of the elements of the nature of science, and to look at events and facts as individuals who research/question and examine. In this context, the aim of the research is to design“ an Argumentation Process Supported by the History of Science (APSHS)”for the science course, to present a teaching model and to evaluate this model from different perspectives. Within the scope of the research, the teaching process carried out with the argumentation process supported by the history of science; It is aimed to include argumentation model elements, the contribution of the nature of science to teaching on the basis of the history of science, the integration of unit gains into the teaching process, and the evaluation of students' argument formation skills. In the study, the“Case Based Design Development”model was used in accordance with the qualitative research. The study group of the research consists of 23 students studying in the 6th grade of a public school and a science teacher. The students' and science teacher's views on the APSHS teaching for the matter of density in the matter and heat unit of the science course, were revealed by using a semi-structured interview form. In addition, observation records and documents obtained from the lessons observations were evaluated as data collection tools. In order to confirm and understand the views of teachers and students in more detail, detailed interviews were held with the practitioner teacher and an expert before and after the observations. As a result of the analyzes, it was seen that the students used the argumentation model components of claim, data and justification adequately and correctly, but were insufficient in using the supporting, qualifier/limiting and rebuttal components in the APSHS conducted in the science course. However, on the basis of the history of science, it has been seen that the integration of the nature of science into science teaching has positive effects on students. In addition, the results regarding the teaching of the unit outcomes by means of APSHS show that the students were successful in creating an appropriate instructional design and integrating the outcomes into the lesson in accordance with the purpose, and the argumentation skills of the students were also supported in this process.