Sosyal medya dolaşımındaki yaygın toplumsal sorunlarda yankı odası etkisinin incelenmesi: Twıtter örneği
Investigation of echo chamber effect on common social problems in social media circulation: The example of Twitter
- Tez No: 772830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bilgiyi arama, elde etme ve edinilen bilgiyi paylaşma davranışı insanlığın ilk dönemlerinden günümüze uzanan yolculuğunda medya ve iletişim teknolojileriyle birlikte dönüşüme uğramıştır. İnsanların bilgi edinme davranışları ise bilginin elde edildiği çevrenin çeşitlilik barındırıp barındırmadığı konusunda ipuçları verir. Bireylerin bilgiye ulaşma ve bu bilgileri paylaşma aşamasında, yalnızca kendi düşüncelerine benzer olan düşünceleri kabul edip zıt fikirlerden ve görüş ayrılıklarından kaçınması yankı odası etkisiyle açıklanır. Bu çalışmanın amacı, insanların çevrim içi iletişim ortamlarında bilgi edinip paylaşırken sergiledikleri davranışlarda yankı odası etkisinin varlığının araştırılmasıdır. Twitter'daki gündem konularıyla ilgili, kullanıcıların aktif olarak katıldıkları konuların tespit edilmesi, en çok etkileşime girilen hesap türlerinin belirlenmesi, kullanıcıların şüpheli buldukları içerik türlerine karşı nasıl yaklaşım sergilediklerinin öğrenilmesi ve ağ yapısı türünün tespit edilmesi bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Nicel araştırma yöntemleri kapsamında yer alan bir teknik olarak ankette katılımcılara; ağ yapısı, etkileşime girilen hesaplar, şüpheli haber içeriklerine karşı tutumlar ve Twitter'ın yapısına dair kapalı uçlu sorular yöneltilmiştir. Ankette kullanıcıların en çok aktif katılım gösterdiği ilk üç konu başlığı belirlenmiş ve bu konularla ilgili yapılan paylaşımlar içerik analiziyle incelenmiştir. Anket sonuçlarında katılımcılar takip ettikleri hesaplardan farklı bilgileri öğrenebildiklerini ve farklı kaynaklardan bir haberin doğruluğuna dair araştırma yaptıklarını belirtmiştir. İçerik analizinde ise seçilen üç konu başlığına ait ortaya çıkan sosyal ilişki ağlarının özellikleri incelendiğinde, benzer düşünenlerin bir araya geldiği ve yüksek homofili görülmüştür. Karşılaşılan haber içeriğine dair doğrulama ihtiyacının Twitter'da geçirilen süreyle ilişkisi bulunmamıştır. Bir içeriğin doğruluğuna duyulan güvenle içerikleri paylaşan hesapların tanınırlığı arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Sosyal gruplar, akademisyenler ve aile/arkadaş-tanıdıklar anket katılımcılarının Twitter'da en fazla etkileşime girdiği hesaplardır. İçerik analiziyle tespit edilen kanaat önderleri ise tanınmış kişilerdir.
Özet (Çeviri)
The behavior of searching, acquiring and sharing knowledge has been transformed with media and communication technologies in the journey of humanity from the first periods to the present day. People's behavior of acquiring information gives clues about whether the environment in which information is obtained contains diversity. In the process of accessing and sharing information, the fact that individuals accept only those thoughts that are similar to their own thoughts and avoid opposing ideas and differences of opinion is explained by the echo chamber effect. The aim of this study is to investigate the existence of an echo chamber effect on the behaviorsof people when obtaining and sharing information in online communication environments. Within the scope of this study, it was examined to determine the topics that users actively participate in, to determine the most interacted account types, to learn how users approach the types of content they find suspicious and to determine the type of network structure. In the study, quantitative and qualitative methods were used. As a technique within the scope of quantitative research methods, participants were asked closed-ended questions about the network structure, the accounts interacted with, attitudes towards suspicious news content and the structure of Twitter. In the survey, the top three topics in which users participated most actively were determined and the shares made about these topics were examined by content analysis. In the results of the survey, the participants stated that they could learn different information from the accounts they followed and that they researched the accuracy of a news from different sources. In the content analysis, when the characteristics of the emerging social relationship networks belonging to the three selected topics were examined, it was seen that similar thinkers came together and high homophilia was seen. The need to verify the news content encountered had no relation to the time spent on Twitter. It was determined that there was a significant relationship between the reliance on the accuracy of a content and the recognition of the accounts sharing the contents. Social groups, academics, and family/friend-acquaintances are the accounts where survey participants interact the most on Twitter. The opinion leaders identified by content analysis are well-known people.