Türkiye'de ekonomik küreselleşmenin bölgesel analizi
Regional analysis of economic globalization in Turkey
- Tez No: 772839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyada yaşanan küreselleşme süreci kendisini siyasi, kültürel, teknolojik ve ekonomik alanda farklı derecelerde göstermektedir. Özellikle ekonomik küreselleşme gerek ülke gerekse ülke altı bölgelerin ekonomik yapısı üzerinde dönüştürücü bir rol oynamaktadır. Bu süreçte küreselleşmeden kazançlı çıkan bölgeler olduğu gibi bazı bölgeler de ekonomik küreselleşmeden olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durum bölgesel eşitsizlik problemleri olan ülkeler için dikkatle incelenmesi gereken bir konudur. Buradan hareketle, bu çalışmada Türkiye'de ekonomik küreselleşmenin bölgesel açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın analiz kısmında ekonomik küreselleşmenin göstergeleri olarak literatür de yaygın bir şekilde kullanılan Ticari Açıklık Oranı ve Doğrudan Yabancı Yatırımlar verileri kullanılmıştır. Bunların yanında ilgili döneme ait gelir düzeyinin görülmesi için Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) ve bölgelerin küreselleşmesine katkıda bulunması sebebiyle Gelen Turist Sayısı verisi de analize dâhil edilmiştir. Söz konusu değişkenler 2010-2020 dönemi için Türkiye 81 il düzeyinde temin edilmiştir. İncelenen veriler Keşfedici Mekânsal Veri Analizi (ESDA) yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan mekânsal veri analizi ile değişkenlerin bölgeler arasında mekânsal otokorelasyon oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Gelen Turist Sayısı değişkenlerinde mekânsal otokorelasyon bulunamaz iken, Ticari Açıklık Oranı ve Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerinde pozitif mekânsal otokorelasyon tespit edilmiştir. Doğrudan Yabacı Yatırım verilerinde ise mekânsal otokoreasyon incelenen yıllar arasında değişkenlik göstermekte olup 2010-2020 ortalaması için ise pozitif mekânsal otokorelasyon söz konusudur. Buna ek olarak, söz konusu değişkenlerde hangi illerin mekânsal olarak etkileşimde olduklarını tespit etmek için LISA analizi yapılarak mekânsal kümelenmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization process in the world manifests itself in different degrees in the political, cultural, technological and economic fields. In particular, economic globalization plays a transformative role on the economic structure of both the country and the sub-national regions. In this process, while there are regions that gain from globalization, some regions may also be adversely affected by economic globalization. This is an issue that needs to be carefully examined for countries with regional inequality problems. From this point of view, in this study, it is aimed to examine the economic globalization in Turkey from a regional perspective. Trade Openness Rate and Foreign Direct Investments data, which are widely used in the literature, are used as indicators of economic globalization in the analysis. In addition, to see the income level of the relevant period the Gross Domestic Product (GDP) per Capita and due to its contribution to the globalization of the regions the Number of Incoming Tourists are also included in the analysis. The variables are provided at the level of 81 provinces of Turkey for the period of 2010-2020. The data is analyzed with the Exploratory Spatial Data Analysis (ESDA) method. With the spatial data analysis, it is examined whether the variables create spatial autocorrelation between the regions. While spatial autocorrelation could not be found in the Number of Incoming Tourists variables, positive spatial autocorrelation is found in the Trade Openness Rate and GDP Per Capita data. In terms of Direct Foreign Investment data, the spatial autocorrelation varies between the years examined, however there is a positive spatial autocorrelation for the 2010-2020 average. In addition, spatial clusters are determined by LISA analysis to determine spatial interaction of provinces.