İlmiye teşkilatı tarihine kaynaklık eden bir âlim: Eserleriyle Müstakîmzâde Süleyman Sadeddin
A scholar who sourced the history of the İlmiye organization: Müstakîmzâde Süleyman Sadeddin with his works
  1. Tez No: 772841
  2. Yazar: ENSAR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
İslam'ın teessüs ve neşetinin henüz başlarından itibaren alimler toplum nezdinde farklı bir itibar görmüştür. Osmanlı Devleti ise bu itibar ve saygının en üst perdede terennüm ettiği bir devlettir. Devletin kuruluş efsanesinden başlayarak bir çok padişahın hoca-talebe ilişkisi gibi âlim/ârif kişilerle olan münasebetleri bunun en somut delilidir. Osmanlı İstanbul'unda bilgi ve kitap üretimi etrafında şekillenen bu kültürün en yoğun olduğu dönem 18. yüzyıldır. Bu yüzyılda yaşayan Müstakîmzâde Süleyman Sadeddin Efendi ise bu yoğun faaliyetin merkezindeki en güçlü isimlerden biridir. Gelenekte yer alan tabakat ve biyografi yazıcılığının devrindeki en önemli temsilcisi olup yazdığı eserlerle İlmiye Teşkilatı'nın daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada ilk etapta Müstakîmzâde'nin biyografisi ele alınıp yazdığı eserlerin ulaşılabilen bütün nüshaları belli bir tasnif içerisinde sunulmaya çalışılmıştır. Hayatıyla ilgili yanlış bilinenler düzeltilmeye çalışılmış, daha önce bilinmeyen yönleri günyüzüne çıkarılmıştır. Müstakîmzâde'nin biyografisi kendi eserlerinden, yazma eserlerden ve bunlara düşülmüş notlardan kurulmaya çalışılmış ve böylelikle biyografi çalışmalarında farklı bir yaklaşım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the very beginning of the establishment and origin of Islam, scholars have had a different respect in the society. The Ottoman Empire, on the other hand, is a state in which this dignity and respect is chanted at the highest level. Starting from the foundind legend of the state, the relationships of many sultans with scholar/scholars as a teacher-student relationship are the most concrete evidence of this. The most intense period of this culture, which was shaped around the production of knowledge and books in Ottoman Istanbul, was the 18th century. Müstakimzâde Süleyman Sadeddin Efendi, who lived in this century, is one of the most powerful figures at the center of this intense activity. He was the most important representative of the tabakat and biography writing in the tradition, and he provided a better understanding of the organizaton of İlmiye with the works he wrote. In this study, at first, Müstakîmzâde's biography was handled and all accessible copies of his works were tried to be presented in a certain classification. Misconceptions about life were tried to be corrected, and previously unknown aspects were brought to light. Müstakîmzade's biography was tried to be established from his own works, manuscripts and various notes on them, and thus a different approach was suggested in his biography studies.