Duygusal emeğin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: Afyon Kocatepe Üniversitesi idari personeli üzerine bir araştırma
Effects of emotional labor on organizational citizenship behavior: A research on academic and administrative staff of Afyon Kocatepe University
- Tez No: 772844
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel amacı duygusal emek kavramlarından yüzeysel rol yapma, derinden rol yapma ve doğal duyguların örgütsel vatandaşlık davranışı alt boyutlarından, diğergamlık, nezaket, centilmenlik ve sivil erdem boyutlarına ve diğer demografik faktörlere anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını incelemektir. Bu kapsamda Afyon Kocatepe Üniversitesinde çalışan 202 idari personel üzerinde nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Anket uygulaması 20.06.2020 ile 20.07.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada duygusal emek ölçeği ve örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular duygusal emeğin örgütsel vatandaşlık alt boyutlarına pozitif yönde ve istatisksel olarak anlamlı bir etkininin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether the concepts of emotional labor such as surface acting, deep acting and natural feelings make a significant difference from organizational citizenship behavior sub-dimensions to altruism, courtesy, sportsmanship and civic virtue dimensions and other demographic factors. In this context, a quantitative research was conducted on 202 administrative personnel working at Afyon Kocatepe University. Questionnaire was used as a data collection technique in the study. The survey application was made between 20.06.2020 and 20.07.2020. Emotional labor scale and organizational citizenship behavior scale were used in the research. The data obtained as a result of the research were analyzed using the SPSS package program. The findings of the research revealed that emotional labor has a positive and statistically significant effect on organizational citizenship sub-dimensions.