Kayıt dışı ekonominin yoksulluğa etkisi: Ekonometrik bir analiz
The effect of the informal economy on poverty: An econometric analysis
  1. Tez No: 772843
  2. Yazar: SEFA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kayıt dışı ekonomi ve yoksulluk tüm dünyada hem ekonomik hem de sosyal etkileri olan iki olgudur. Bu iki olgunun birbiri ile olan ilişkisi kimi zaman olumlu sonuçlar ortaya çıkarsa da genellikle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmanın temel problematiği de kayıt dışı ekonominin yoksulluk üzerindeki etkisini irdelemek ve ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmada 134 ülke üzerinde 1993-2018 yılları arasını kapsayan verilerle panel veri analizi yapılmıştır. Söz konusu 134 ülke insani gelişmişliklerine göre dört grupta ele alınarak analiz edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak yoksulluk (insani gelişme) ve bağımsız değişken olarak da kayıt dışı ekonomi kullanılmıştır. Yapılan nedensellik testlerine göre her ülke grubunda kayıt dışı ekonomiden yoksulluğa doğru bir nedensellik tespit edilmişken, düşük ve yüksek insani gelişmişliğe sahip ülkelerde yoksulluktan da kayıt dışı ekonomiye doğru bir nedensellik tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular kayıt dışı ekonominin yoksulluk üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu göstermektedir. Buna göre kayıt dışı ekonomi %1 arttığında farklı ülke gruplarında farklı oranlarda yoksulluk düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Informal economy and poverty are two phenomena with both economic and social effects in the entire world. Although the relationship between these two phenomena sometimes produces positive results, it usually leads to negative results. The main problematic of the present study was to examine and uncover the effects of the informal economy on poverty. For this purpose, panel data analysis was conducted with data that covered the years 1993-2018 in 134 countries. These 134 countries were analyzed in four groups according to their human development. Poverty (human development) was used as the dependent variable and the informal economy was used as the independent variable in the study. According to the causality tests, although causality was determined from the informal economy to poverty in each country group, a causality was detected from poverty to the informal economy in countries that had low and high human development. The findings of the present study imply that the informal economy has a negative effect on poverty. In this respect, when the informal economy increases by 1%, the poverty level also increases at different rates in different country groups.