Müzikal tiyatronun türleri bağlamında sahneleme yöntemleri
Staging methods in the context of genres of musical theater
- Tez No: 772851
 - Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KEREM KARABOĞA
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 295
Özet
“Müzikal Tiyatronun Türleri Bağlamında Sahneleme Yöntemleri”başlıklı sanatta yeterlik tezi; tarihsel süreç içerisinde müzikal tiyatro disiplininin köken ve tanım sorunsalına değinerek, müzikal tiyatro repertuvarından“Kiss Me, Kate”,“A Funny Thing Happened On The Way To The Forum”,“My Fair Lady”,“Oklahoma”,“Fiddler On The Roof”,“Man Of La Mancha”ve“Chicago”gibi eserlerin yanı sıra kendi kültürümüze ait“Hisseli Harikalar Kumpanyası”,“Amphitryon 2000”,“Lüküs Hayat”,“Ayşe Opereti”,“Fosforlu Cevriye”,“Çengi Opereti”ve“Alabanda Revüsü”gibi eserleri, müzikal tiyatronun alt türleri bağlamında sahneye koyanın bakış açısıyla incelemektedir. 18. ve 19. yüzyılda karşımıza çıkan sahne sanatlarının müzik ve drama ile olan ilişkisinden hareketle, birbirini besleyerek gelişen ve değişen dönemin türlerinin, 20. yüzyılda müzikal tiyatro üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu bağlamda söz konusu müzikal tiyatro eserleri, içerdikleri müzikal parçaların yapılarına göre kategorize edilerek müzikal tiyatronun alt türlerine ortak bir kimlik oluşturmak için kullanılmış, sahneye koyana ya da araştırmacıya izlemesi gereken yolda akademik ve bilimsel bir yöntem sağlamıştır. Bu amaçla ortaya koyulan tez çalışmasının yöntemini, detaylı bir literatür taraması, kavramsal ve kuramsal çerçevenin oluşturulması, dönem araştırması ve edinilen bilgiler ile söz konusu eserler arasında kurulan bağlantılar ışığında eserlerin incelenmesi oluşturmuştur. Her bölüm, türe dair alt kategorilere ayrılmış olup, ilgili kategoriye ait kısa bir özet, standartlardan örnekler ve karşılaştırmalar içermektedir. Sonuç bölümü ise, müzikal tiyatro eseri sahneye koyan için pratik tekniklerden yararlanarak, yaratıcı süreci metin ve müzik üzerinden yorumlarken karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik öneriler ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation in art proficiency titled“Staging Methods in the Context of Genres of Musical Theater”focuses on the research question of origins and definition of musical theater as a discipline from a historical perspective. It studies musical theater pieces such as“Kiss Me, Kate,”“A Funny Thing Happened on the Way to the Forum,”“My Fair Lady,”“Oklahoma,”“Fiddler on the Roof,”“Man of La Mancha,”and“Chicago”as well as works from our culture such as“Hisseli Harikalar Kumpanyası,”“Amphitryon 2000,”“Lüküs Hayat,”“Ayşe Opereti,”“Fosforlu Cevriye,”“Çengi Opereti”and“Alabanda Revüsü”from the perspective of the stage director in the context of sub-genres of musical theater. It cannot be denied that various genres of performance arts in the 18th and 19th centuries developed and changed, nourishing each other due to the inherent relationship of music and drama, which also affected musical theater in the 20th century. In this sense, these musical theater pieces have been categorized according to the structures of the musical parts and have been used to build a common identity for the sub-genres of musical theater, providing an academic and scientific method for the stage director or drama scholar for directions to follow. Based on this objective, the methodology of this dissertation consists of a detailed literature review, formation of a conceptual and theoretical framework, period research, and its findings, and an analysis of the said works in the light of connections among them. Each section has subsections devoted to different genres, and consists of a summary, standard examples and comparisons related to that genre. In the conclusion section, there are suggestions to the problems of interpretation in the creative process related to the text and music while the stage director uses practical techniques for musical theater.