Tıp fakültesi öğrencilerinde profesyonellik ölçeği: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Scale of professionality in medical faculty students: A validity and reliability study
  1. Tez No: 772912
  2. Yazar: İLKNUR KIRDAR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda tıp fakültesinde öğrenim gören öğrencilerinin profesyonellik algısını ölçme ve değerlendirme için geliştirilmiş olan 'Profesyonellik Değerlendirme Ölçeği (Professionalism Assessment Scale -PAS)' ni Türkçeye uyarlamak ve ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğini analiz etmek amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. sınıfta öğrenim görmekte olan 477 öğrenciye 22 soru 3 alt faktörden oluşan 5'li Likert tipindeki Profesyonellik Değerlendirme Ölçeği (Professionalism Assessment Scale-PAS) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan popülasyonu tanımak amacıyla öğrencilere anketin başında demografik bilgileri içeren sorular sorulmuştur. Çalışmanın istatistiksel analizinde AMOS 26 istatistik programı kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach alfa değeri hesaplanarak güvenilirliği araştırılmıştır. Ölçek uyarlama çalışması olduğu içi açıklayıcı faktör analizi yapılamasına gerek duyulmamıştır. Ölçeğin Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi kurulmuş ve geçerlilik analizi yapılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin %46'sı (n=220) erkek, %54'ü (n=257) kadındır. Çalışmaya katılan 477 öğrencinin yaşları 18 ile 30 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 20,53±2,01 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %32,7'si (n=156) 1. sınıf; %20,3'ü (n=97) 2. sınıf; %16,8'i (n=80) 3. sınıf; %10,9'u (n=52) 4. sınıf; %10,5 (n=50) 5. sınıf; %8,8'i (n=42) 6. sınıfta öğrenim görmektedir. Öğrencilerin %38,5'i (n=184) Fen lisesi, %34,5 (n=165) Anadolu lisesi, %7,3'ü (n=35) Özel lise, %5,8'i (n=28) İmam- hatip lisesi, %13,6'sı (n=65) diğer liselerden mezun olmuştur. Orijinal ölçekte mevcut olan 3 alt faktörlü yapının mevcut popülasyonda analizi yapıldığında güvenilir bulgular vermemesinden dolayı ikinci ve üçüncü faktörün bir araya getirilerek oluşturulduğu yeni önerdiğimiz 2 alt faktörlü yapının analizi yapılmıştır. Ölçeğin yapılan istatistiksel analizinde iç tutarlılık katsayısı Cronbach alfa değeri 0,844 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to adapt the Professionalism Assessment Scale (PAS), which was developed to measure and evaluate the professionalism perception of medical faculty students, into Turkish and to analyze the validity and reliability of the scale. Method: A 5-point Likert-type Professionalism Assessment Scale (PAS), consisting of 22 questions and 3 sub-factors, was applied to 477 students studying in the 1, 2, 3, 4, 5 and 6th grades of Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine. In order to get to know the population participating in the study, questions containing demographic information were asked to the students at the beginning of the survey. AMOS 26 statistical program was used in the statistical analysis of the study. The reliability of the scale was investigated by calculating the Cronbach's alpha value. Since it was a scale adaptation study, it was not necessary to perform exploratory factor analysis. Structural Equation Modeling was established by performing Confirmatory Factor Analysis of the scale and validity analysis was performed. Findings: 46% (n=220) of the students were male and 54% (n=257) were female. The ages of 477 students participating in the study ranged from 18 to 30, and the mean age was calculated as 20.53±2.01. 32.7% of the participants (n=156) were 1st class; 20.3% (n=97) were 2nd class; 16.8% (n=80) were 3rd grade; 10.9% (n=52) were 4th grade; 10.5% (n=50) 5th grade; 8.8% (n=42) of them are studying in the 6th grade. 38.5% of the students (n=184) Science high school, 34.5% (n=165) Anatolian high school, 7.3% (n=35) Private high school, 5.8% (n=28) Imam - Hatip high school, 13.6% (n=65) graduated from other high schools. Since the structure with 3 sub-factors existing in the original scale did not yield reliable findings when analyzed in the current population, the analysis of the newly proposed 2 sub-factor structure, in which the second and third factors were combined, was analyzed. In the statistical analysis of the scale, the internal consistency coefficient Cronbach's alpha value was calculated as 0.844.