Öğrenciler tarafından kodlanarak tasarlanan eğitsel dijital oyunların sosyal bilgiler öğretimine etkisi
Impact of trained digital games designed by students on social knowledge teaching
- Tez No: 772919
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ESRA MİNDİVANLİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
20. Yüzyılla birlikte hayatımıza giren ve hızla gelişen her şeyin dijitalleşmesi ve yapay zekânın gelecekte de daha etkin olarak hayatımızda ki yerini koruyacağını diyebilmekteyiz. Geleceğe hazırladığımız çocuklarımızın dijital dünyanın içinde kaybolmasını istemediğimiz için dijital dünyayı oluşturan ve bunun en basit süreci olan kodlamayı öğrenmesini, kodlamayla oluşturulan sanal bir ortamda dersi işleyerek etkin bir öğrenme sağlamasını istemekteyiz. Bu tezin amacı da Sosyal Bilgiler dersinde 6. Sınıf Tarihe Yolculuk Ünitesinde yer alan bilgilerin öğretiminde kodlama eğitiminin ve eğitsel dijital oyunların akademik başarıya olan etkisini ölçmektir. Bu teknik sayesinde, öğrencilerin derse aktif olarak katılıp, verilen bir problemin çözümünü kodlayarak tasarladıkları ortaya koymaları istenerek konuyu kavramaları amaçlanmıştır. Bu araştırma, bu konuda yapılan araştırmalara kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
We can say that in the 20th century, the digitalization of entertainment for our lives and planning, and the game of hardware will also protect our lives more effectively. Designing the goal of digital education in a simple way, to educate yourself in the digital that can become transformable into the future. The aim of this thesis is the academic courses in history education education and educational education in the 6th grade in Social Studies. It is thought that this technique will be designed by coding the mediator who can actively participate in the course and analyze the presentations of a problem. This research will be narrated so that everything is explained.