Lise öğrencilerinin turizm eğitimini tercih nedenlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine the reasons of high school students to prefer tourism education
- Tez No: 772968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turizm endüstrisinde her geçen yıl artan turist sayıları, turizmi ülkeler eko-nomisinde vazgeçilmez bir yere getirmiştir. Bu vazgeçilmezliğin en önemli nedenleri arasında, turizmin ülkelere döviz girdisi sağlaması ve istihdama olan katkısıdır. Tu-rizm endüstrisinde faaliyet gösteren birçok işletmenin bulunması, turizm endüstrisin-de rekabetinde zorlu şartlarda gerçekleşmesine neden olmaktadır. Böyle zorlu şartlar-da gerçekleşen rekabet ortamında, kaliteyi yakalamanın en önemli unsuru, insan fak-törüdür. Tezin amacı; konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek içecek hizmetleri öğ-rencilerinin turizm eğitimini tercih nedenlerinin belirlenerek turizm eğitim-öğretiminde kalitenin sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. 30 sorudan oluşan ankette sorular 5'li likert tipine göre hazırlanmıştır. Turizmin sosyal olanakları, gelir düzeyi, öğrenci yete-nekleri ve çalışma koşullarına yönelik öğrenci görüşlerini ve katılımcı demografik özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanan soruların yorumlanması yapılmıştır. Hazır-lanan anket, 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde Nevşehir, Şanlıurfa ve Kahra-manmaraş illerinde lise düzeyinde konaklama ve seyahat hizmetleri ve yiyecek içecek hizmetleri eğitimi alan toplam 500 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların yüzde 71,2'si erkekler; 28,8'ini ise bayanlar oluşturmuştur. Katılımcıların 48,8'i herhangi bir turizm deneyimi bulunma-maktadır. Bu duruma Kovik-19 pandemisinin etkili olduğu söylenebilir. Katılımcıların %65,2'si üniversite eğitimlerini turizm alanında devam ettirmek istemektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing number of tourists in the tourism industry every year has bro-ught tourism to an indispensable place in the economy of countries. Among the most important reasons for this indispensability are the foreign exchange inflow of tourism to the countries and its contribution to employment. The existence of many busines-ses operating in the tourism industry causes the competition in the tourism industry to take place under difficult conditions. In a competitive environment that takes place under such tough conditions, the most important element of achieving quality is the human factor. The aim of the thesis; Accommodation and travel services, food and beverage services students' reasons for choosing tourism education is to ensure the sustainability of quality in tourism education. In the questionnaire consisting of 30 questions, the questions were prepared according to the 5-point Likert type. The questions prepared to determine the stu-dents' views on tourism's social opportunities, income level, student abilities and working conditions and the demographic characteristics of the participants were in-terpreted. The prepared questionnaire was applied to a total of 500 students who re-ceived accommodation and travel services and food and beverage services at high school level in the provinces of Nevşehir, Şanlıurfa and Kahramanmaraş in the 2021-2022 academic year. Quantitative research methods were used in the study. 71.2% of the participants are men; 28.8 of them were women. 48.8 of the participants do not have any tourism experience. It can be said that the Kovik-19 pandemic is effective in this situation. 65.2% of the participants want to continue their university education in the field of tourism.