The effect of perception of risk for recycled products on purchase behavior
- Tez No: 772969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada geri dönüşümlü ürünlere yönelik risk algısının satın alma davranışına etkisi incelenmiştir. Bu çerçevede Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenim gören farklı bölümlerdeki öğrencilerle yüz yüze ve online anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler, Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; risk algısı ile geri dönüşümlü ürünler arasında ilişki tespit edilmiştir. Bu bağlamda sosyal risk algısının geri dönüşümlü ürünleri satın alma üzerinde ters yönlü bir etkisinin olduğu görülmüştür. Fakat risk alt değişkenlerinden finansal, fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel risk algısının ise bu araştırma kapsamında satın alma davranışına etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of risk perception towards recyclable products on purchasing behavior was examined. In this context, the data obtained by using face-to-face and online survey techniques with students from different departments studying at Gaziantep University were analyzed with the Structural Equation Model (SEM). As a result of the analyzes made; A relationship was found between risk perception and recycled products. In this context, it has been observed that social risk perception has an adverse effect on purchasing recycled products. However, it has been determined that financial, physical, psychological and functional risk perception, which is one of the risk sub-variables, has no effect on purchasing behavior within the scope of this research.