The Square array in the resistivity method and anisotropy problem
Elektrik özdirenç yönteminde kare dizilimi ve anizotropi sorunu
  1. Tez No: 77299
  2. Yazar: ÖZER AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, jeofizikte elektrik özdirenç yöntemleri kullanılarak yön bağımsızlığı olarak bilinen anizotropinin değişimleri ile süreksizlik bölgelerinin sınırlarının saptanması amaçlanmıştır. Alan ölçümlerinden kare dizilim kullanılarak parametreler bulunmuş ve diğer dizilim çeşitlerinin sonuçlan ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Doğrusal (çizgisel) ölçüm sistemlerinde görünür özdirençten, veri-işlem yöntemleri kullanılarak gerçek özdirençlere geçilmektedir. Bu aşamada oluşacak hata miktarı, dar-zarrouk parametrelerinden elde edilecek anizotropi değişimini de etkilemektedir. Bu nedenle gerçek özdirençlere ulaşılırken yapılacak en ufak değerlendirme farklılığı anizotropi kesitlerini oldukça değiştirmektedir. Kare dizilimi, anizotropi değerlerinin hesaplanmasında doğrudan görünür özdirençlerin kullanılmaktadır. Değerlendirme ve veri-işlem yöntemlerinden kaynaklanacak hata miktarları da buna bağlı olarak azalmaktadır. Sonuçlarda bu etkiler rahatlıkla görülmüştür. Süreksizlik sınırlarının bulunmasında ve anizotropi kesitlerinin gerçeğe uygun çıkarılmasında kare dizilimin kullanılması doğru sonuçlar vermektedir. Işıklar Deresi istinat duvarı sınırında, çift elektrot ile kare dizilim sisteminin karşılaştırılması yapılmıştır. Anizotropi değişimlerin bir fark yaratmadığı görülmüştür. Önemli fark; duvar etkisinin, kare dizilimden alman görünür özdirenç değerlerinde kolaylıkla görülmesidir. Süreksizliğe yaklaştıkça, duvar etkisi bir sıçrama olarak kendisini göstermektedir. Çift elektrot dizilimi ile elde edilen anizotropinin fark göstermemesi, iki yöntemin bu aşamada uyuştuğunun bir belirtisidir. Çift elektrot dizilimde ise süreksizliğin kesilmesi durumunda sonuca ulaşılmaktadır.III Aliağa - Aygaz sahasında doğrusal dizilimlerden Schlumberger ölçü sistemi ile bulunan gerçek özdirenç değerlerinden yararlanarak hesaplanmış anizotropi kesitleri oluşturularak, kare dizilimden elde edilen anizotropi kesitleri ile karşılaştırılmıştır. Süreksizlik tespiti ve anizotropik değişime, kare dizilim daha iyi cevap verdiği görülmüştür. Oluşturulan jeolojik model ile kare dizilimden elde edilen süreksizlik sının iyi uyum sağlamıştır. Bölüm 3' te uygulama çalışmaları kapsamında bu etkilerin grafiksel karşılaştırmaları verilmiştir. Doğanbey yöresi, Doğanbey fayı üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda da aynı oranda sağlıklı sonuçlar alınmıştır. Bölgede alınan schlumberger ve kare dizilim açılımlarının karşılaştırması, Aliağa-Aygaz çalışmalarında olduğu gibi benzer sonuçlar vermektedir. Güzelçamlı bölgesinde alınan ölçüm değerlerinin incelenmesinde bölgede herhangi bir süreksizlik görülmemiştir. Homojene yakın bir bölge olduğu söylenebilir. Bu sonuç yeraltı modellerinde de görülmektedir. Sonuç olarak; elektrik özdirenç yönteminde alansal sisteme ait kare dizilimin doğrusal sistemlere göre anizotropi sorununun çözümünde daha etkin olduğu görülmüştür. Süreksizlik sınırlarının (süreksizlik kesilmeden) belirlenmesinde ve bölgenin anizotropi değişimlerinin incelenmesi sonucunda kare dizilimin hem kuramsal ve hem de uygulama olarak yer yapı modellerine yaklaştığı bu çalışma sonucunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The goal of this study is to determine the boundaries of discontinuity areas related by anisotropy by using resistivity method. The square array technique was deployed in the field work. In the square array, the use of apparent resistivity values in the calculation of anisotropy reduces the error level in the elctrical data processing. The square array is useful to determine the boundaries of dicontinuity and to obtain realistic anisotropy sections. In Işıklar deresi area, the square array and twin-electrode methods were carried out along a wall. These two methods did not show any difference in anisotropy variations. On the other hand, the square array showed the effect of the wall clearly. In Aliağa- Aygaz area, comparison between Schlumberger and the square array showed that the square method indicated the boundaries and anisotropy better than the Sclumberger method and, the measurements in Guzelçamlı area did not show any heterogeneity. This study shows that the square system works better than the linear systems in detemination of anisotropy and indication of the boundaries of discontinuities without cutting the boundaries.