COVID-19'un yerel yönetim çalışanlarının yaşam kalitelerine ve kaygı düzeylerine olan etkileri
COVID-19's impact on the quality of life and anxiety of local goverment employees
  1. Tez No: 772990
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
COVID-19 salgını tüm dünyayı etkileyen en büyük salgın hastalıklardan birisidir. COVID-19 salgınının yerel yönetim çalışanlarının yaşam kaliteleri ve kaygı düzeylerini ölçmeyi hedefleyen bu çalışma 10 Şubat- 2 Nisan 2022 tarihleri arasında Edirne ve bağlı ilçe belediyelerinde çalışan memur ve işçi kesiminden 307 kişi ile gerçekleştirilen, yüz yüze anket çalışması verilerine dayanmaktadır. Sonuçları hala tamamıyla öngörülemeyen salgına dair birçok boyutuyla keşfedilmesi gereken bir sorun olarak görülmeye devam etmektedir. Bu açıdan yapılan bu çalışma ile literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Veri toplama aracı olarak; 1-7 maddeden oluşan Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği, 1-6 maddeden oluşan COVID-19'un Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği ve 1-12 maddeden oluşan COVID-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler Jamovi 2.2.5 İstatistiki Analiz Programı ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda parametrik testlerden; T Testi, ANOVA ve gerekli durumlarda non-parametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal- Wallis testleri kullanılmıştır. Yaşam kalitesi ve kaygı düzeyleri arasında Korelasyon- Regresyon analizleri yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda Koronavirüs korkusunun çalışanların yaşam kaliteleri ve kaygı düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Koronavirüs korkusu, yaşam kalitesi, psikolojik sıkıntı ve alt boyutları olan kaygı ve şüphenin sosyo-demografik özellikler açısından farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre çalışanların demografik özelliklerinden cinsiyet, eşin çalışma durumu ve yetişme çağında en uzun süre bulunulan yer değişkenlerinin Covid-19 korkusu ve yaşam kalitelerini farklılaştırdığı bulunmuştur. Yine demografik özelliklerden cinsiyet, eşin çalışma durumu, görevi ve öğrenim durumu psikolojik sıkıntı ölçeği ve alt boyutu olan kaygı düzeylerini farklılaştırdığı saptanmıştır. Şüphe alt boyutunda ise yalnızca çalışanların görev ve yetişme çağında en uzun süre bulundukları yer değişkeni farklılık yaratmıştır. Ayrıca yaşam kalitesi ve kaygı düzeyi arasında pozitif yönlü, anlamlı orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the largest epidemics affecting the entire world is the COVID-19 pandemic. Based on data from a face-to-face survey conducted with 307 civil servants and workers working in Edirne and its district municipalities between 10 February and 2 April 2022, this study seeks to assess the quality of life and anxiety levels of local government employees in the the COVID-19 epidemic. It is still considered as a problem that needs to be investigated because of the epidemic's numerous aspects and its still-unknown effects. This study is expected to significantly advance the field of literature in this regard. As a data collection tool; The Coronavirus (Covid-19) Fear Scale consisting of 7 items, the Impact of COVID-19 on Quality of Life Scale consisting of 6 items and the COVID-19 Psychological Distress Scale consisting of 12 items were used. The data collected within the scope of the research were analyzed with the Jamovi 2.2.5 Statistical Analysis Program. In this context, from parametric tests; T Test, ANOVA and from non-parametric tests, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests (when necessary) were used. Correlation-regression analyzes were performed between quality of life and anxiety levels. This study found that the fear of coronavirus has a significant impact on the quality of life and levels of corcern for employees. The fear of coronavirus has been found that life quality, psychological distress, and anxiety and doubt, with subdimensions differ in socio-demographic characteristics. According to the analysis results, it has been found that gender, the working status of the spouse and the longest time in the age of growth have differentiated the fear of COVID-19 and the quality of life. It has also been determined that gender, spouse working status, role and learning status have differentiated anxiety levels, which are the scale of psychological distress and the lower dimension. In the sub-dimension of doubt, only employees role and competence have made the most displaced variable for the longest time. In addition a positive, meaningful medium-level relationship has been found between quality of life and level of corcern.