Jı̇nekolojı̇k kanserlı̇ hastalarda adjuvant radyoterapı̇nı̇n mesane fonksı̇yonlarına kısa dönem etkı̇sı̇nı̇n ürodı̇namı̇ ı̇le değerlendı̇rı̇lmesı̇
Urodynamic assessment of short-term effects of pelvic radiotherapy on bladder function in patients with gynecologic cancers
- Tez No: 772991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IBRAHİM EGEMEN ERTAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Jinekolojik kanserli kadınlarda adjuvan veya primer küratif radyoterapinin (RT) üriner sistem üzerine kısa dönem etkilerini belirlemek. Gereç ve yöntemler: Calismamiz , uç gruba ayrılan jinekolojik kanserli 55 hastayı içeren prospektif, eş zamanlı bir kohort çalışmasıdır. Grup 1, radikal histerektomi (RH) sonrasında adjuvan RT uygulanan 10 hastayı içermektedir; Grup 2' de tip 1 histerektomi sonrası adjuvan RT uygulanan 36 hasta ve Grup 3' te primer küratif RT uygulanan 9 hasta yer aldi. Hastaların tedavi öncesi ve tedaviden altı ay sonra ürojinekolojik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında, tedavi sonrası üç grubun hiçbirinde inkontinans, ilk idrara çıkma isteği, normal idrara çıkma isteği, şiddetli idrara çıkma isteği ve rezidüel idrar hacimlerindeki değişiklikler açısından anlamlı fark gözlenmedi. Grup 1 ve Grup 3' te tedavi sonrası maksimal vezikal basınçta anlamlı azalma oldu. Grup 1' de maksimum detrusor basıncı anlamlı olarak azaldı. Grup 1 ve Grup 2' de de tedavi sonrası mesane kapasitesindeki azalma anlamlıydı. Sonuç: RH ve pelvik RT alt üriner sistem disfonksiyonuna neden olur. Özellikle primer küratif RT uygulanan hastalar ve daha fazla pelvik denervasyonun olduğu RH sonrası RT uygulanan hastalar yüksek doz RT nedeniyle daha yüksek risk altındadır.
Özet (Çeviri)
Objectives:To determine the short-term effects of adjuvant or primary curative radiotherapy (RT) on the urinary system in women with gynecologic cancer. Material and methods:This is a prospective, concurrent cohort study including 55 patients with gynecologic cancer who were divided into three groups. Group 1 included 10 patients who were administered adjuvant RT following a radical hysterectomy (RH); Group 2 included 36 patients who were administered adjuvant RT following a type 1 hysterectomy and Group 3 included 9 patients who were administered primary curative RT. Urogynecologic assessments were carried out on patients before and six months after the treatment. Results:Compared to pretreatment, no significant differences were observed in any of the three groups after treatment in terms of incontinence, first urge to urinate, normal urge to urinate, severe urge to urinate and changes in residual urine volumes. There was a significant decrease in maximal vesical pressure after treatment in Group 1 and Group 3. The maxi¬mum detrusor pressure decreased significantly in Group 1. The post-treatment decline in bladder capacity in Group 1 and Group 2 was also significant. Conclusions:RH and pelvic RT cause lower urinary system dysfunction. Especially patients who receive primary curative RT and patients who are administered RT after RH, where more pelvic denervation occurs, are at higher risk due to high doses of RT.