Grek harfleriyle yazılmış Zavallı Delikanlı tiyatro eserinin dil incelemesi
Linguistic analysis of the Zavallı Delikanlı theatre play written in Greek letters
- Tez No: 773002
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türk-Yunan nüfus mübadelesine kadar varlığını sürdürmüş olan Karamanlılar, İç Anadolu başta olmak üzere; Niğde, Nevşehir, Kayseri, Karaman, Konya, Trabzon gibi şehirlerde yaşamışlardır. Türkçeyi yazmak için Grek alfabesini kullanmışlardır. Karamanlı edebiyatı, içerisinde çeşitli türler barındırmaktadır. Şiir, tiyatro, dinî kitaplar, din dışı kitaplar, halka dönük risâleler gibi üretilen türler içerisinde en az eser verilen tür tiyatro olmuştur. Karamanlıca kitaplar arasında tek tiyatro eseri olarak kabul edilen Ispartalı Theodor Akıllıoğlu'nun“Zavallı Delikanlı”eseri 1910'da yayımlanmıştır. Bu çalışmada Zavallı Delikanlı adlı eserin dil incelemesi yapılmıştır. Tezin giriş bölümünde; Karamanlılar ve Zavallı Delikanlı adlı eser hakkında bilgi verilmiştir, I. bölümünde; metnin dil özellikleri verilmiştir, II. bölümde ise; transkripsiyonlu metin ve eserin orjinal haline yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Karamanlılar, who continued their existence until the Turkish-Greek population exchange, mainly in Central Anatolia; They lived in cities such as Niğde, Nevşehir, Kayseri, Karaman, Konya and Trabzon. They used the Greek alphabet to write Turkish. Karamanli literature includes various genres. Among the genres produced such as poetry, theatre, religious books, non-religious books, and public treatises, theater was the least produced genre. The play“Zavallı Delikanlı”by Theodor Akıllıoğlu from Isparta, which is considered to be the only theatrical work among the books in Karaman, was published in 1910. In this study, the language analysis of the work named Zavallı Delikanlı was made. In the introduction part of the thesis; ınformation was given about the work named Karamanlılar and Zavallı Delikanlı. In part I; language features are given of the text , in part II; the transcripted text and the original version are included of the work .